Dobre drewniane deski do krojenia - czym się kierować przy wyborze?

image

Deska do krojenia to jedno z najważniejszych narzędzi w kuchni. W dużej mierze to właśnie od deski zależy komfort przygotowania każdej potrawy.

Duża deska do krojenia na blat – kryteria wyboru

Aby wybrać odpowiednią deskę do krojenia, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Rozmiar.
  • Waga.
  • Trwałość.
  • Stabilność powierzchni roboczej.
  • Przyjazność dla środowiska.
  • Projekt.

Oczywiście warto zacząć od tego, że używanie tej samej deski do krojenia mięsa i ryb, serów i ciast, warzyw i owoców jest niehigieniczne, nawet jeśli ma powłokę antybakteryjną. Ponadto deski mają tendencję do pochłaniania w mniejszym lub większym stopniu zapachów żywności. W związku z tym w kuchni nie powinna znajdować się jedna duża deska do krojenia na blat na każdą okazję, ale kilka – przeznaczonych do różnych zadań.

Optymalny zestaw to 4 deski: duża deska do krojenia na blat na mięso, na ryby, na warzywa i owoce, na chleb. W profesjonalnych kuchniach używa się do 12 desek o różnych rozmiarach i z różnych materiałów.

Jaki rozmiar mają deski do krojenia drewniane?

Wielkość produktu odgrywa decydującą rolę w wygodzie jego użytkowania. Deski do krojenia drewniane powinny mieć taką powierzchnię roboczą, aby zmieścił się na nich cały produkt. Zalecamy posiadanie w kuchni desek o różnych rozmiarach i skupienie się na osobistych preferencjach co do ich kształtu (kwadratowe, okrągłe, prostokątne). Standardowy rozmiar, jaki mają deski do krojenia drewniane do ryb i mięsa to 40x30 cm, do siekania mięsa i ryb - 50x35 cm. Deska 35x25 cm nadaje się do krojenia i siekania warzyw, a do drobnych zadań - 20x15 cm. Cienkie deski nadają się do lekkich i miękkich potraw, a do steków lub kotletów najlepiej wybrać deski o grubości 3–8 cm.

deska do krojenia

Deska do krojenia - jaka najlepsza będzie w codziennym użyciu?

Drewniane deski prezentują się świetnie w każdej kuchni – to klasyka, która zawsze jest w modzie. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj i gatunek drewna, z którego wykonana jest deska do krojenia.

Deski do krojenia wykonane z miękkiego drewna, takiego jak lipa, sosna czy brzoza, nie są trwałe. Przystępność cenowa i niewielka waga to ich główne zalety. Miękkie drewno szybko wchłania kolor i zapach produktów, pęcznieje i odkształca się od wilgoci.

Drewno liściaste to dąb, buk, akacja, wiśnia, cyprys, teak, drewno kauczukowe. Deski z nich są znacznie bardziej praktyczne i trwałe. Deski bukowe są wygodne, niezbyt ciężkie i są stosunkowo tanie. Ale ten materiał wciąga wilgoć, więc nadaje się tylko do krojenia zwykłej suchej żywności.

Deska do krojenia z drewna kauczukowego jest idealna do krojenia warzyw i owoców. Nie wchłania wilgoci i zapachów, jest na tyle twarda, że nie pozostawia zacięć, ale nie uszkadza krawędzi tnącej i nie tępi ostrzy noży. Ponadto materiał długo zachowuje swoją jakość.

Deski dębowe nie rozwarstwiają się, ich gęsta struktura nie pochłania wilgoci i zapachów. Noże na dębowych deskach nie pozostawiają głębokich nacięć, a gładka powierzchnia nadaje się nawet do krojenia mięsa i ryb.

Cyprys to szczególny rodzaj twardego drewna używany do produkcji desek. Deski wykonane z tego materiału są bardzo odporne i antybakteryjne, nie tępią noży i są wodoodporne. Drewno wiśniowe ma średnią gęstość i odporne na gnicie. Deski wiśniowe są delikatne, nadają się do krojenia każdego jedzenia, a ich piękny głęboki kolor sprawia, że idealnie nadają się do serwowania na stół gotowych dań i przekąsek.

Bambus, jeden z najpopularniejszych materiałów na deski, jest świetną ekonomiczną alternatywą dla drewna. Lekkie, ale jednocześnie wystarczająco mocne deski bambusowe nie rysują i są dość łatwe w pielęgnacji. Deski bambusowe schną znacznie szybciej niż deski drewniane, ponieważ bambus odpycha wilgoć.

Profesjonalne deski do krojenia końcowe

Deski końcowe są często określane jako profesjonalny sprzęt kuchenny. Profesjonalne deski do krojenia tego typu są wykonane z końcowej części drewna, tzn. włókna nie są ułożone wzdłuż, ale prostopadle do powierzchni cięcia. Ta technologia produkcji znacznie zwiększa twardość i odporność na ścieranie - nawet bardzo ostry nóż praktycznie nie uszkadza włókien drewna.

Najczęściej profesjonalne deski do krojenia końcowe mają grubość 5–10 cm, dzięki czemu nadają się do siekania dużych kawałków mięsa, dlatego często nazywane są „deskami rzeźniczymi”. Deski końcowe mają wiele zalet: noże nie wymagają częstego ostrzenia, powierzchnia deski nie pozwala na wnikanie bakterii do środka, jest trwała, higieniczna i odporna na wilgoć. Deski końcowe są wielofunkcyjne: nadają się do krojenia dowolnych produktów oraz do serwowania gotowych potraw.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz