Kiedy ubierać choinkę na święta? Tradycja ubierania choinki

image

Choinka jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. Zwyczaj ubierania choinki w Polsce nie jest zbyt długi. W takim kształcie, jak obecnie choinka pojawiła się w polskich domach mniej więcej dwieście lat temu. Alternatywą dla naturalnej choinki jest sztuczna choinka jak żywa. Wprawdzie choinka ta nie pachnie, ale jest piękna.

Ubieranie choinki pogański zwyczaj

Choinka nie ma długiej tradycji, ale zwyczaj zdobienia domów gałęziami z wiecznie zielonych drzew znany był już w kulturach pogańskich na długo przed narodzinami Chrystusa. Swoje domy ozdabiali wiecznie zielonymi gałązkami między innymi starożytni Rzymianie. Takie zwyczaje można znaleźć też w kulturze starożytnego Rzymu, celtów czy druidów. Z kolei Słowianie w okresie zimowego przesilenia ozdabiali swoje domostwa suszonymi ziołami i owocami. Ustawiali także w kącie izby ozdobiony kolorowymi kamykami i suszonymi liśćmi snop słomy. Dawne tradycje zostały wykorzystane przez chrześcijan. Ubieranie choinki pogański zwyczaj to już przeszłość. Pierwsze ślady choinki odnaleźć można w legendzie o świętym Bonifacym, który żył na przełomie VII i VIII wieku. Legenda ta jednak szybko została zapomniana. Kiedy pojawiły się pierwsze choinki?

Na pierwsze informacje o choince przyszło jeszcze długo poczekać. Pojawiły się one bowiem dopiero w XVI wieku. Krajem, w którym po raz pierwszy zaczęto ozdabiać zielone drzewka na święta Bożego Narodzenia były Niemcy. Z kazań kościelnych, które zostały spisane w XVI wieku można dowiedzieć się, że kaznodzieje uznali, że choinka tradycja pogańska i bardzo mocno go krytykowali. Mimo głosów sprzeciwu ze strony duchownych świąteczne drzewko pojawiało się w coraz większej liczbie domów. Propagatorem tego zwyczaju był między innymi Marcin Luter. Niektórzy badacze są nawet przekonani o tym, że zwyczaj ozdabiania choinki światełkami zawdzięczamy właśnie Lutrowi. Początkowo na choince zawieszano wyłącznie jabłka. Z czasem na świątecznym drzewku zaczęły pojawiać się także inne ozdoby. Wieszano pierniczki i orzechy oraz ozdoby wykonane ze słomy i papieru. Pierwsze szklane bombki na choinkach pojawiły się dopiero w 1840 roku. Były bardzo drogie, na ich zakup stać było niewiele osób.

Zwyczaj ubierania choinki w Polsce i na świecie

Światową karierę choinka zaczęła robić w XIX wieku. W 1841 roku po raz pierwszy choinka pojawiła się w zamku w Windsorze, a piętnaście lat później w Białym Domu. Za sprawą emigrantów z Niemiec choinka rozpowszechniła się także we Francji i krajach Europy Południowej. Polacy do dekorowania świątecznego drzewka początkowo podchodzili bardzo nieufnie. Początkowo choinki pojawiały się tylko w domach arystokratów i bogatych mieszczan.  Większość polskich domów aż do lat dwudziestych XX wieku dekorowano podłaźniczką. Była to ozdoba wykonywana z wierzchołka iglastego drzewa. Zdobiono ją orzechami, jabłkami, ozdobami z papieru i słomy, a następnie zawieszano u sufitu.

Choinka bożonarodzeniowa

Choinka bożonarodzeniowa - inspiracje

Dzisiaj bez choinki nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Choinka bożonarodzeniowa inspiracje można znaleźć w prasie czy internecie. Tradycyjna choinka zawsze jest żywa. Marzeniem wielu osób jest też choinka, która sięga do sufitu. Marzenie to nie zawsze może się spełnić. Możliwości dekorowania choinki jest dzisiaj całe mnóstwo. Do wyboru są ozdoby w różnej tonacji kolorystycznej i w różnych kolorach. Na tradycyjnej choince muszą pojawić się kolorowe bombki, błyszczące łańcuchy i oczywiście światełka. Choinkę bożonarodzeniową można ubrać z naprawdę dużym przepychem. Do łask wracają też własnoręcznie wykonywane ozdoby. Choinka może być nie tylko tradycyjna, ale także nowoczesna. W modzie są dzisiaj nie tylko choinki ubrane w czerwone, srebrne i złote ozdoby. Hitem są też czarne i granatowe.. Wiele osób zamiast żywego drzewka wybiera sztuczną choinkę. Sztuczna choinka jak żywa prezentuje się naprawdę bardzo efektownie i jest doskonałą alternatywą dla żywego drzewka.

Kiedy ubrać choinkę?

Choinki pojawiają się dzisiaj nie tylko w domach. Stawiane są także na placach i w sklepach. Ozdobione drzewka w sklepach pojawiają się coraz wcześniej, czasem już w pierwszych dniach grudnia. Tradycyjnie choinkę powinno się ubierać dopiero 24 grudnia czyli w wigilię. Zwyczaj ten kultywowany jest tylko przez nieliczne osoby. Większość ubiera choinkę 2-3 dni przed wigilią. Są też takie osoby, które stawiają choinkę już 6 grudnia. Jest to możliwe dzięki temu, że w sprzedaży dostępne są sztuczne choinki. Żywa choinka ubrana tak wcześnie szybko uschnie, straci urok i nie dotrwa do świąt. Decydując się na żywą choinkę pamiętajmy, aby ustawić ją – jeśli jest to możliwe – z dala od źródła ciepła.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz