Nowoczesny taras – inspiracje i aranżacje

image

Ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jako przestrzeń do wypoczynku na zewnątrz doskonale sprawdza się przydomowy taras. Na jego budowę decyduje się mnóstwo osób. Do jego wykonania mogą zostać wykorzystane bardzo różne materiały. Jeżeli Ty również planujesz budowę tarasu, pamiętaj, że powinien on być nie tylko funkcjonalny i estetyczny. Musi również pasować pod względem wykorzystanych do jego budowy materiałów i wielkości do elewacji domu. Pomysłów na taras jest przy tym wiele, możesz zdecydować się na przykład na mały taras przy domu.

Z jakich materiałów można wybudować taras?

Materiałem wyjątkowo często wykorzystywanym do budowy tarasu jest drewno. Do wykonania konstrukcji tarasu możesz wykorzystać także bloczki betonowe. Jeśli zdecydujesz się na taras drewniany, to do wyboru masz drewno krajowe i egzotyczne. Spośród drewna krajowego z uwagi na stosunkowo niską ceną najczęściej wybierane jest drewno sosnowe lub świerkowe. Posiadając większy budżet, możesz wybrać deski dębowe albo deski z takich drzew egzotycznych, jak ipe, merbau, cumaru. Taras możesz wykonać także na gruncie. To doskonały pomysł na taras przed domem, którego wykonanie zajmuje mało czasu i pochłania niewiele pieniędzy. Do wykonania tarasu na gruncie możesz wykorzystać kostkę brukową lub płyty betonowe. Podłogę na tarasie może wykończyć drewnianymi deskami, kompozytowymi, klinkierem, gresem lub kamieniem.

Jak urządzić mały taras przy domu?

Odpowiednio zaaranżowany mały taras może stać się oazą wypoczynku dla Ciebie i Twojej rodziny. Urządzając mały salon przy domu pamiętaj, że nie możesz się na nim znaleźć zbyt wiele elementów wyposażenia. Na małej przestrzeni liczy się każdy centymetr, dlatego świetnie sprawdzają się wielofunkcyjne meble, jak na przykład skrzynie pełniące jednocześnie funkcję wygodnego siedziska i schowka. Każdy, a więc także mały taras przy domu, nie może obejść się bez roślin. Możesz je posadzić w niskich skrzyniach i donicach. Pomyśl również o ochronie przed słońce. Świetnie sprawdzi się nie tylko parasol ogrodowy, ale także żagiel. Jeśli chcesz z tarasu korzystać także wieczorem, niezbędne jest oświetlenie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na oświetlenie typu LED, czy tradycyjne, pamiętaj, że musi być ono przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Urządzając mały taras przy domu stawiaj na jasne barwy.

taras

Jakie zalety ma taras połączony z wejściem do domu?

Interesuje Cię pomysł na taras przed domem? Chcesz, aby Twój taras zamienił się w dodatkowy pokój? Jeśli tak, to postaw na taras połączony z wejściem do domu – będzie on przedłużeniem Twojego domu. Aby osiągnąć efekt przenikania się przestrzeni, musisz wykorzystać do wykończenia podłogi tarasu materiały podobne do tych, które wykorzystano we wnętrzu domu. Wybierz także meble tarasowe, które utrzymane są w podobnym stylu. W meblach tarasowych możesz dzisiaj wybierać i przebierać godzinami. Znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie niezależnie od tego, czy jesteś tradycjonalistą, zwolennikiem ekologii, czy miłośniczką nowoczesności. Do wyboru masz meble z tworzywa sztucznego (świetnie sprawdzi się imitujący naturalną plecionkę technorattan), drewna, wikliny, bambusa, metalu oraz łączące na przykład metal z drewnem. Decydując się na taras połączony z wejściem do domu, zadbaj o odpowiednie drzwi tarasowe. W przestronnym pokoju sprawdzą się tradycyjne drzwi rozwieralne, w mniejszym lepszym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne.

Wysoki taras przy domu – co to za rozwiązanie?

To, jaki taras najlepiej się sprawdzi w Twoim przypadku, zależy od tego, jaki jest kształt i wielkości działki. Istotna jest także architektura domu. Jeśli działka jest mała i wąska, to dobrym pomysłem jest wysoki taras przy domu. Taki podwyższony taras buduje się wykorzystując wsporniki, belki bądź słupy. Pozwala on na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni przed domem z wysokim parterem. Tak zbudowany taras powinien nawiązywać do materiałów wykończeniowych, które zostały użyte do wykończenia elewacji domu. Oczywiście powinien też być funkcjonalny. Dlatego wysoki taras przy domu nie może obejść się bez wygodnych mebli w stylu nowoczesnym, vintage czy prowansalskim. Wybierając wysoki taras, musisz zadbać o bezpieczeństwo osób, które będą z niego korzystać. Pomyśl również o osłonach, które będą chronić przed słońcem i wiatrem. W tej roli świetnie sprawdzą się nie tylko ogrodowe żagle i parasole. Możesz wykorzystać również pergolę, przy której posadzić wieloletnie, szybko rosnące pnącza. Aranżację uzupełnij o lampiony, solarne girlandy i promiennik gazowy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz