Art Deco to styl, który przyciąga wzrok i robi wrażenie. Brak sztywnych zasad, połączenie kubizmu, modernizmu i neoklasycyzmu, oryginalne spojrzenie na wnętrze, niepowtarzalny luksus – to jest art deco.
Kierunek ten wciąż ulega zmianom, ewoluuje i doskonali. Okres świetności Art Deco datuje się na rok 1900, kiedy artyści lekceważąc kanony, zaczęli eksperymentować. Za cechy charakterystyczne tej epoki uważa się przemieszanie stylów, poszukiwanie inspiracji w sztuce antyku i odwoływanie się do motywów etnicznych.
W tym okresie odbywały się wystawy przemysłowe. Jedna z nich odbyła się w Paryżu w 1925 r. Wystawa paryska, „matka” stylu Art Deco, została szczegółowo opisana w dwunastu tomach wystawionych na sprzedaż. Książki zawierały fotografie arcydzieł sztuki wraz z opisami. Po raz pierwszy w tekstach pojawia się wzmianka o nazwie stylu, opisie jego cech i cech chwytliwych.
Styl art deco w mieszkaniu został stworzony dla klasy średniej. Ruch ten nie niesie ze sobą czegoś wyłącznie nowego i ekstrawaganckiego jak awangarda. Zawiera w sobie naturalność, wykorzystanie detali, które zostały już wymyślone i opracowane.
Styl art deco w mieszkaniu polega na wykorzystaniu i nakładaniu się odmiennych stylów - nowoczesnego, neoklasycznego, eklektycznego, etnicznego, empire i innych. Kierunek wyróżnia się przywiązaniem do symetrii. Jeśli telewizor jest przymocowany do ściany, symetrycznie znajduje się na nim stolik nocny, a po bokach znajdują się dwie lampy. Naprzeciwko znajduje się sofa lub dwa krzesła z miękkimi siedziskami wzdłuż osi symetrii.
W przeciwieństwie do minimalizmu, styl art deco nowoczesny wykorzystuje nie tylko kształty prostokątne, kwadratowe i rombowe. Wykorzystuje się koła, elementy półkoliste, naturalne motywy i wzory. Nacisk położony jest na geometrię: nawet kwiaty lub liście przedstawione na tapecie będą raczej graficzne niż naturalistyczne. Styl art deco nowoczesny to:
Geometria łączy kąty z gładkimi liniami. Wnętrze utrzymane jest w stonowanej, dyskretnej kolorystyce. Elementy dekoracyjne są wykonane z materiałów, które wyglądają na drogie. Jest to konieczne, aby stworzyć efekt luksusu.
Sprzet i wyposażenie to coś, co wyróżnia styl art deco. Meble wykonane są z drogiego drewna. Ich powierzchnie są starannie wypolerowane i błyszczące. Często są na nich rzeźbione wzory. Czasami można zobaczyć ciężką metalową ramę z wygiętymi liniami, przejściami i ostrymi krzywiznami. Co jeszcze wyróżnia styl art deco. Meble pokryte są również aksamitem lub welurem, który wygląda bogato i luksusowo. Elementy drewniane są pokryte białym lub czarnym lakierem. Czasami stosuje się lakier bezbarwny, który nadaje charakterystyczny połysk, ale nie tworzy dodatkowego odcienia.
Okucia meblowe, a w szczególności uchwyty, posiadają symetryczne kształty. Wykonane są w formie ściśle proporcjonalnych nawiasów lub przycisków. Mogą to być zwykłe wnęki ułatwiające otwieranie drzwi i szuflad. Nogi sofy, łóżka, foteli, krzeseł, szafek wykonane są z metalu. W meblach zastosowano wiele elementów szklanych, lustrzanych i metalowych, które tworzą grę światła i cienia. To ważny szczegół w stylu Art Deco.
We wszystkich pokojach znajdują się piękne lampy, najczęściej żyrandole z elementami kryształowymi. Nie musi to być prawdziwy kryształ – jego imitacja wygląda równie pięknie. Dodatki art deco to np. żyrandol mocowany na środku sufitu. Stosowane są również lampy wtórne. Są potrzebne do podkreślenia, a także mają praktyczne zastosowanie. Dodatki art deco to lampy stołowe i wiszące, wbudowane reflektory oświetlające meble, lampa podłogowa jako światło nocne itp. Wszystkie lampy muszą pasować do siebie stylem.
Dla kogo odpowiedni jest styl art deco i z czym łączyć art deco? Wnętrze w stylu Art Deco trudno nazwać przytulnym. Wręcz przeciwnie, wygląda celowo pretensjonalnie i drogo, każdy szczegół jest tutaj przemyślany. Dlatego właśnie ten rodzaj dekoracji wnętrz wybierają osoby, które często przyjmują gości. To z czym łączyć art deco to styl empire czy neoklasycyzm. W razie potrzeby art deco można zastosować tylko w głównej części domu - w przedpokoju, salonie, a w sypialniach i pokojach dziecięcych można zdecydować się na neutralny projekt aranżacji.