Nowoczesne mieszkanie w stylu PRL – czym się charakteryzuje?

image

Style w architekturze podobnie, jak w modzie od pewnego czasu powracają do nas regularnie. Gorącym hitem wnętrzarskim są mieszkania urządzone w stylu typowym dla PRL. Przypadł on do gustu wielu osobom, które chętnie wykorzystują go w aranżacji swoich mieszkań i domów – oczywiście przeszedł on  pewną metamorfozę, jest więc nie tylko modny, ale także nowoczesny. Jeśli Ciebie również urzekł styl PRL zobacz, jakie są jego cechy charakterystyczne i na jakie elementy wystroju wnętrz musisz postawić.

Jakie cechy są charakterystyczne dla stylu PRL?

Różnorodność materiałów, wzorów oraz duża ilość mebli to najbardziej charakterystyczne cechy wnętrz z czasów PRL. We wnętrzach królowały zajmujące całą ścianę, najczęściej wykończone na wysoki połysk regały. Mieszkania w okresie PRL-u miały na ogół niewielką powierzchnię, popularne wówczas meblościanki wykorzystywano często do podzielenia pokoju na dwie części: w ten sposób wydzielano w nim osobną strefę dla rodzeństwa w różnym wieku i różnej płci albo dla rodziców i dzieci. Wysokie regały składały się z trzech części – środkowa była przeszklona, umieszczano więc w niej kryształy bądź inne dekoracyjne szkło. Jako dekorację chętnie wykorzystywano nie tylko kryształy, ale także porcelanowe figurki pochodzące z ćmielowskiej fabryki porcelany albo ceramikę z Bolesławca. Popularne były także kwiaty doniczkowe ustawiane na stojących lub wiszących metalowych kwietnikach, popularnością cieszyły się też kwietniki z makramy – wszystkie te dekoracje możesz wykorzystać także dzisiaj, gdy marzy Ci się salon w stylu PRL.

Jakie zalety ma styl nowoczesny PRL?

Styl PRL jest niezwykle uniwersalny, sprawdzi się zarówno wtedy, gdy chcesz urządzić niewielkie mieszkanie w bloku, jak i przestronny dom jednorodzinny. Dla wnętrz w okresie PRL charakterystyczne były drewniane podłogi – najbardziej popularny był parkiet układany we wzór jodełki czy cegiełki. Jako alternatywę dla dywanowych wykładzin wykorzystywano linoleum. Jeśli styl nowoczesny PRL-u przypadł Ci do gustu, wykorzystaj na podłogi panele LTV. Warto jeszcze wspomnieć o boazerii, która wyjątkowo chętnie służyła do wykańczania ścian oraz wykonanych farbą olejną lamperiach pojawiających się w kuchniach i łazienkach. Nie namawiamy Cię do tego, aby Twoja kuchnia w stylu PRL została wykończona w taki właśnie sposób – znajdziesz dzisiaj w sprzedaży nowoczesne okleiny ścienne, które znakomicie zastąpią zarówno boazerię, jak i lamperię. Obecnie w aranżacji wnętrz chętnie wykorzystywane są fototapety – po raz pierwszy pojawiły się one w naszych domach i mieszkaniach w latach osiemdziesiątych minionego wieku, dzisiaj przeżywają ogromny renesans i w niczym nie przypominają tych sprzed lat.

Jakie meble do salonu w stylu PRL-u?

Meble są najważniejszym elementem każdego wnętrza, także tego w stylu PRL-u. Wspomniana meblościanka to nie jedyny mebel charakterystyczny dla tego stylu. W okresie PRL popularny był też stolik kawowy jamnik, kultowy dzisiaj fotel Chierowskiego i wygodne krzesła patyczaki na smukłych nóżkach. Legendarne meble z okresu PRL, tak jak chociażby fotel Chierowskiego, powracają do łask – jego produkcja została wznowiona. Jeśli chcesz mieć salon w stylu PRL, tego fotela możesz też szukać na aukcjach internetowych – sprzedawane na nich fotele wymagają jednak najczęściej mniejszej lub większej renowacji.

Meble w stylu PRL

Kuchnia w stylu PRL-u – jak ją urządzić?

W kuchniach w okresie PRL-u dominowały białe lub kremowe meble z okrągłymi, wykonanymi z drewna uchwytami. Na wyposażenie kuchni w tym okresie składała się także lodówka o obłym kształcie i kolorowy metalowy chlebak. Kuchnia w stylu PRL znajduje się dzisiaj w zasięgu każdej osoby – jeśli chcesz taką kuchnię posiadać, z łatwością kupisz zarówno mały, jak i duży sprzęt AGD utrzymany w stylistyce retro. Dostępne są nie tylko designerskie lodówki, ale także tostery, ekspresy do kawy, a nawet elektryczne czajniki idealnie pasujące do stylu charakterystycznego dla PRL-u.

Jakie dodatki do wnętrz w stylu PRL-u?

Popularną ozdobą kuchni w owym czasie były zawieszone na ścianach ceramiczne talerze. Tego typu dodatki powracają dzisiaj do łask, możesz więc wykorzystać je w swojej kuchni, aby przywołać klimat z tamtych lat. Jako dekorację nie tylko kuchni, ale także salonu możesz wykorzystać również plakaty – idealnie byłoby, gdyby udało Ci się zdobyć te, których autorami są artyści-plakaciści należący do słynnej grupy Polska Szkoła Plakatu. Alternatywą dla nich mogą być współczesne plakaty nawiązujące stylem do tych z lat siedemdziesiątych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz