Nowoczesne altany ogrodowe – jak udekorować altankę?

image

Altanka to jeden z najbardziej popularnych elementów architektury ogrodowej. Odpowiednio zaaranżowana zamieni się w miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Pomysłów na aranżacją altany jest całe mnóstwo. To, na jaki z nich się zdecydujesz zależy od Twoich możliwości finansowych, wielkości altany oraz od Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań. Projektując wystrój altany ogrodowej pod uwagę musisz wziąć wszystkie te elementy. Co ważne, altanę możesz urządzić bardzo efektownie bez konieczności wydawania dużej sumy pieniędzy.

Jakie zalety ma altana ogrodowa?

Największą popularnością cieszą się tradycyjna altany z drewna. Powód ich popularności nie jest przypadkowy – drewno doskonale komponuje się z zielenią roślin. Ponadto wiele tych ogrodowych budowli zaprojektowano i wykonano tak, aby można zamontować w nich wiszące doniczki obsadzone kwitnącymi roślinami balkonowymi. Altana ogrodowa jest miejscem, w którym możesz wypoczywać nawet w upalny dzień, gdy dobrze chroni przed palącymi promieniami słonecznymi. Sprawdzi się także podczas deszczowej pogody. Wykonana z drewna altana może przetrwać długie lata – musisz tylko pamiętać o jej regularnej impregnacji. Do popularnych altan zaliczyć można też murowane i metalowe. Niezależnie od tego, na jaką się zdecydujesz, możesz zadbać o taki wystrój altany ogrodowej, że stanie się doskonałą strefą relaksu i miejscem biesiad na świeżym powietrzu. Altanę ogrodową możesz urządzić w różnym stylu – do drewnianej i murowanej pasuje styl rustykalny, prowansalski i klasyczny, do metalowej odpowiedni będzie industrialny.

Meble do altany ogrodowej – jakie wybrać?

Niezależnie od tego, na jaki wystrój altany ogrodowej się zdecydujesz, potrzebujesz do niej odpowiednich mebli. W zależności od tego, jaką powierzchnię masz do dyspozycji, możesz zdecydować się na tarasowy komplet wypoczynkowy lub wstawić do niej tylko niewielki stół i kilka krzeseł. Meble ogrodowe są produkowane dzisiaj z różnych materiałów. Do wyboru masz meble z drewna, technorattanu, wikliny, rattanu, tworzywa sztucznego, aluminium, żeliwa. To, jakie wybierzesz zależy w dużym stopniu od tego, czy znajdująca się w Twoim ogrodzie altana jest zamknięta, czy otwarta. Do zamkniętej altany możesz wybrać meble wiklinowe i rattanowe – nie zniszczy ich słońce i deszcz. Jeśli chcesz spędzać czas w altanie jesienią i zimą, pomyśl o ogrzewaczu ogrodowym.

Jakie oświetlenie do altany ogrodowej wybrać?

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wyposażenia altany ogrodowej. Pełni ono nie tylko funkcje praktyczną, ale także dekoracyjną. Dzięki niemu z altany będziesz mógł korzystać nie tylko w dzień, ale także wieczorem. W altanie sprawdzą się różne rodzaje lamp, pamiętaj, że muszą one być przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Jeśli jest ona podłączona do energii elektrycznej, możesz wybrać klasyczne lampy lub typu LED zasilane prądem. W braku przyłącza elektrycznego do wyboru masz lampy solarne. Jako ozdoby do altany świetnie sprawdzają się girlandy świetlne.

altanka

Na jakie dodatki do altany ogrodowej warto postawić?

Dodatki do altany ogrodowej pomogą Ci wyczarować w niej magiczny klimat. To, na jakie się zdecydujesz w dużym stopniu zależy zarówno od jej wielkości, jak i stylu. Wypoczynek w altanie umilą Ci miękkie siedziska i dekoracyjne poduchy. Przydadzą Ci się również narzuty, pamiętaj także o kocach i pledach, które w chłodne wieczory okażą się niezbędne. Jeśli jesteś miłośniczką stylu eko, w aranżacji możesz wykorzystać dodatki do altany ogrodowej z recyklingu. Świetnie sprawdzą się skrzynki po jabłkach, które mogą pełnić rolę stojaka na kwiaty lub półki na dekoracyjne figurki. Z kolei mniejsze lub większe słoiki możesz zamienić na urocze lampiony na świece. Nie zapomnij także o roślinach. Dobrym wyborem będą pelargonie, surfinie, fuksje,  heliotrop czy wilec. Rośliną godną polecania jest także odstraszający komary plektrantus.

Jak urządzić otocznie altany?

Każda altana ogrodowa, zarówno ta otwarta, jak i zamknięta, najlepiej prezentuje się w otoczeniu zieleni. Otoczenie wokół altanki powinno składać się zarówno z krzewów i drzew ozdobnych, jak i roślin kwitnących. Żywe rośliny możesz posadzić w dużych donicach i ustawić je przy wejściu do altany. Świetnym pomysłem jest obsadzenie altany pnączami. Świetnie sprawdzą się zarówno wieloletnie, jak i jednoroczne pnącza. Do tych pierwszych zaliczamy między innymi różne pnące i wiciokrzewy. Z jednorocznych pnączy na uwagę zasługuje wilec purpurowy, kobea pnąca, groszek pachnący. Otoczenie wokół altanki powinno być funkcjonalne, zadbaj o oświetlenie ścieżki, która do niej prowadzi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz