Głośnik bezprzewodowy – poradnik zakupowy

image

Głośnik przenośny to urządzenie, które może służyć zarówno jako wzmacniacz dźwięku do komputera PC, jak i w plenerze.

Do czego służą głośnik Bluetooth?

To przenośne urządzenie, które działa do 8-10 godzin bez ładowania. Kolumnę można zabrać do natury lub na spacer po mieście. Niektóre modele są w stanie zsynchronizować się z innymi urządzeniami do słuchania muzyki. Przed wyborem powinieneś zdecydować, do czego służyć ci będzie głośnik Bluetooth.

 • Słuchania muzyki
 • Ma być to głośnik, przez który można słuchać podcastów.
 • Głośnik do grania na PlayStation itp.

Parametry wpływają na kategorię cenową urządzenia. Jeśli możesz kupić niedrogi głośnik średniej wielkości do słuchania dialogów w grze, to urządzenia z segmentu premium lepiej nadają się do odtwarzania muzyki w wysokiej jakości. Jeśli planujesz transportować ze sobą głośnik Bluetooth, warto wybrać kompaktowe urządzenia. Ponadto zwracaj uwagę na mocowanie i jego jakość. Im lepsze, tym większe obciążenia wytrzyma.

Co powinien mieć głośnik bezprzewodowy z radiem?

Wybierając urządzenie, musisz zwrócić uwagę na jego moc. Ten parametr nie wpływa bezpośrednio na jakość dźwięku, ale od tego zależy głośność muzyki. Im większa moc, tym silniejszy będzie dźwięk:

 • 1,5-5 W – taki głośnik bezprzewodowy z radiem ma głośność na poziomie telefonu czy laptopa.
 • 16-20 W - klasyczna głośność głośnika przenośnego.
 • 50-60 watów mają głośne urządzenia dyskotekowe, takie jak Harman-Kardon Go + Play Mini Black.

Moc subwoofera jest obliczana osobno. W takich modelach często można znaleźć 2 liczby: jedna ocenia moc głośników, druga mierzy subwoofer. Głośnik bezprzewodowy z radiem może mieć też różną liczbę kanałów. Dwa kanały dają dźwięk stereo. Przy wyborze głośników przenośnych należy zwrócić uwagę na zakres częstotliwości – im szerszy, tym więcej częstotliwości głośnik będzie w stanie odtworzyć. Z reguły zakres od 20 do 20 000 Hz, wystarcza do uzyskania basu i czystych tonów wysokich.

Im wyższa jest niższa wartość, tym bardziej płaski będzie dźwięk. A im niższe górne wartości, tym bardziej głośniki będą zawodzić przy dźwiękach o wysokiej częstotliwości. Dobry głośnik bezprzewodowy z radiem jest w stanie transmitować dźwięk zarówno bezprzewodowo, jak i za pomocą kabla. Łączność bezprzewodowa jest możliwa dzięki obecności Bluetooth i Wi-Fi. Jeśli głośniki obsługują technologię DNLA i AirPlay, będą mogły odbierać i przesyłać treści do kompatybilnych urządzeń przez sieć lokalną.

Mały głośnik bezprzewodowy

Mały głośnik bezprzewodowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Im więcej portów, tym więcej urządzeń jest kompatybilnych z kolumną. Proste modele mają złącze ładowania, ulepszone modele mają kilka czytników USB, mini jack 3,5 mm, a nawet gniazdo MicroSD. Modele uniwersalne są lepsze, mimo że będą nieco droższe niż urządzenia konwencjonalne. W większości przypadków głośniki przenośne są sterowane za pomocą fizycznych przycisków. Często spotykane są również suwaki i cewki do zmiany poziomu dźwięku. Niektóre modele posiadają ekran dotykowy, za pomocą którego można skonfigurować urządzenie.

Czasami mały głośnik bezprzewodowy ma możliwość zdalnego sterowania poprzez specjalną aplikację mobilną. Jest pobierana z oficjalnej strony internetowej lub sklepu Google Play na smartfon/tablet. Lepiej wybrać modele z kilkoma rodzajami sterowania.

Wybierając mały głośnik bezprzewodowy, zwróć uwagę czy ma on ochronę przed wilgocią i kurzem.

Wodoodporny głośnik przenośny

Na ten parametr warto zwrócić uwagę, kiedy lubisz korzystać głośnika w nietypowych warunkach: na wędrówkach, na plaży, a nawet w łazience. Niektóre głośniki mogą być używane tylko w suchym i czystym pomieszczeniu. Informacje o stopniu ochrony zawarte są w skrócie IPXX. Pierwszy X wskazuje stopień ochrony przed kurzem (od 0 do 7), drugi - stopień ochrony przed wodą (od 0 do 9). Głośnik przenośny może mieć następujący poziom ochrony:

 • IPX3 - minimalna ochrona przed wodą.
 • IPX7 - dobra ochrona przed wilgocią, dzięki czemu głośnik przenośny można bezpiecznie używać w deszczu.
 • IPX68 to niemal niezniszczalny głośnik, który nie boi się kurzu ani wilgoci.

Ważne: Stopień ochrony przed wilgocią wskazuje tylko na ochronę przed wodą. Jeśli głośnik wpadła do morza lub innego źródła słonej wody, należy go dokładnie umyć i wysuszyć. Obecność ochrony przed wilgocią również nie gwarantuje, że sprzęt będzie mógł „unosić się” na powierzchni. W basenie lub rzece prawdopodobnie opadnie na dno. Zwróć też uwagę na pojemność baterii. Może to być:

 • 1500 mAh — 4-5 godzin.
 • 4000-6000 mAh — 8-10 godzin.
 • 20 000 mAh+,– do 24 godzin.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz