Kiedy Wschód i Zachód się spotykają, zawsze dzieje się coś wyjątkowego. Tak właśnie stało się z Japandi, stylem opartym na skandynawskiej praktyczności i japońskim zamiłowaniu do prostoty. Od Skandynawów przejął porządek i miłość do naturalnych materiałów, od Japończyków – pragnienie przejrzystości i minimalizmu.
Aby udekorować wnętrze w stylu Japandi, należy przestrzegać kilku zasad:
W jasnych i przestronnych pokojach najważniejszy jest nie wystrój, ale materiały. W ten sposób realizowany jest podstawowy postulat minimalizmu: „im mniej, tym lepiej”. Małe mieszkanie w stylu japandi utrzymane jest w drewnie. Te ma kluczowe znaczenie dla estetyki Japandi. Jego ciepło i ponadczasowy charakter współgrają z charakterystycznymi dla japońskich wnętrz przedmiotami: roślinami, niskimi szafkami w jasnych kolorach, produktami bambusowymi.
Małe mieszkanie w stylu japandi to z jednej strony skandynawski design, mieszanka jasnego, naturalnego drewna i pastelowych kolorów. Z drugiej strony styl japoński z bogatą kolorystyką. Ten ostatni charakteryzuje się malowanym drewnem z akcentami czerni i czerwieni.
Cechą fuzji stylu japońskiego i skandynawskiego są kompozycje, w których odcienie bieli, błękitu i beżu współistnieją z ciemniejszymi meblami. Tak powstają pomieszczenia „Zen”, w których główną rolę odgrywa światło. Skandynawskie akcenty zapewniają komfort. Są to na przykład bujne poduszki rzucone niedbale na sofę lub fotel. Przedmioty akcentujące w stylu japońskim są bardziej użytkowe: zwykle są to wazony lub parawany.
Połączenie mebli różnych stylów to nie eklektyzm, ale filozoficzne spojrzenie na świat. Meble japandi są jasne i rozpoznawalne. Nawet ci, którzy nigdy nie interesowali się aranżacją wnętrz, z łatwością określą tożsamość każdego przedmiotu. A tworząc wnętrze Japandi, wskazane jest połączenie mebli obu stylów. Meble japandi zazwyczaj wykonane są z drewna. Mieszaj drewno o różnych odcieniach, łącz obiekty liniami prostymi i zakrzywionymi.
Jak udekorować wnętrza w stylu japandi? Prosta geometria. Rzeźbione uchwyty, niestandardowe frezowanie fasad. Dodatki w stylu japandi skłaniają się w stronę prostych i łatwo rozpoznawalnych kształtów geometrycznych: linii, trójkątów, owali itp. Dodatki w stylu japandi to przewaga spokojnych kolorów. Z reguły jest to biel, jasnoszary, kremowy lub grupa naturalnych odcieni drewna. Cała paleta współgra ze sobą i utrzymuje w domu neutralno-spokojną atmosferę.
Elementy dekoracyjne, zgodnie z koncepcją stylu, powinny uzupełniać wnętrze, ale nie wyróżniać się na jego tle. Jeszcze ważniejszy jest użytkowy charakter wystroju - na przykład możliwość umieszczenia kwiatów w wazonie lub posadzenia małej rośliny.
Integralną częścią Japandi są także naturalne materiały (lub bardzo wysokiej jakości imitacje), kwiaty różnej wielkości. Naturalność jest na pierwszym miejscu.
Styl japandi jest różnorodny. Jeśli w kulturze skandynawskiej biel symbolizuje wygodę, śnieg i czystość, to w Japonii jest to kolor żałoby. Przyjrzyjcie się wnętrzu, w którym wyraźnie dominują motywy japońskie. Delikatna czerń, zgodnie z rangą księcia Shotoku, symbolizuje „Starszą Mądrość”, a bladozielony to kolor cesarza.
Dom w stylu japandi wyłożony jest naturalnym drewnem, a akcentem kolorystycznym może być czerwień. Pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie – miękkości i harmonii. Dla spokojnego wnętrza, spokojne akcenty. Szczególnie ciekawym elementem wyposażenia są poduszki w jednolitym kolorze.
Niezależnie od tego, jaki kolor dominuje we wnętrzu – biały czy kremowy – rośliny powinny wypełniać dom w stylu japandi. Wysokie rośliny w ceramicznych doniczkach mogą ozdobić podłogę, a dzikie i egzotyczne kwiaty staną na stołach i półkach.