Grecki styl w mieszkaniu - czym się charakteryzuje?

image

Grecki styl we wnętrzu ucieleśnia harmonię i wyrafinowanie. Jest odpowiedni dla osób, które skłaniają się ku klasyce, jasnemu podziałowi na strefy. Piękne sztukaterie, kolumny i rzeźby służą do dekoracji pomieszczeń w stylu antycznym. Ściany zdobią freski, a dodatkiem są duże lustra w metalowych ramach.

Czym charakteryzuje się grecki styl w mieszkaniu?

To, co wyróżnia grecki styl w mieszkaniu to sufity ozdobione szorstkim, nieociosanym kamieniem, drewnianymi belkami stropowymi lub po prostu bielonymi. Meble są surowe, klasyczne z gładką tapicerką. Harmonia przestrzeni łączy się z harmonią wnętrza.

Co przychodzi nam na myśl, gdy wspominamy o greckiej kulturze projektowania wnętrz? Kolumnady, łukowate otwory, nisze z fontannami i rzeźbami, freski przedstawiające wyczyny słynnych mitologicznych bohaterów. Wszystkie te elementy charakteryzują starożytną kulturę grecką. Wygląd współczesnej Grecji tworzą zupełnie inne elementy: piaszczyste plaże Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego, plantacje drzew oliwnych, wyśmienite wino z winorośli, narodowe sery.

Tworząc grecki styl w mieszkaniu, możesz oprzeć się na historycznie ugruntowanym stylu antycznym lub uproszczonym nowoczesnym stylu greckim. Projektanci często łączą te dwa kierunki.

Meble w stylu greckim i wyposażenie wnętrz

Architektura grecka to budowle o wysokich sklepieniach, które w sensie antycznym zdobiły wizerunki bogów, bohaterów lub sztukaterie. Głównym warunkiem stworzenia takiego reliefu sufitowego jest wysokość. Niskie sufity są po prostu bielone lub malowane. Czasami białe sufity zdobią drewniane belki. Wskazane jest dekorowanie ścian i sufitu w jednym schemacie kolorystycznym, uzyskując jednolitą przestrzeń.

Zanim ustawisz meble w stylu greckim, zadbaj o udekorowanie podłogi. Materiały wykończeniowe na podłogę są wybierane w tym samym stylu co sufit i ściany. Jeśli są wykończone drewnem, podłoga jest wykonana z drewna. Jeśli są otynkowane, jako wykładzinę podłogową wybiera się szorstką płytkę o jasnym odcieniu. Jeśli meble w stylu greckim są w surowym designu, to ceglane ściany uzupełniają kamienne podłogi. Oryginalny grecki projekt z okresu helleńskiego zakładał wykorzystanie mozaik na podłodze. Ta technika jest często stosowana przez projektantów przy projektowaniu w stylu greckim.

Grecki styl w mieszkaniu

Jakie są najpopularniejsze dodatki w stylu greckim?

Pomieszczenia zdobi wystrój naturalny, architektoniczny i rzeźbiarski. Żywy wystrój to takie dodatki w stylu greckim jak wazony z kwiatami i owocami, rośliny domowe (palmy, paprocie). Przez dekorację architektoniczną rozumie się łukowate otwory drzwiowe i okienne, kolumnady, podium. Wystrój rzeźbiarski to popiersia, antyczne posągi, fontanny, sztukaterie, duże wazy podłogowe.

Nowoczesne wnętrze w greckim stylu pozwala na zastosowanie nowoczesnych materiałów i technik. Ważne, aby pomieszczenie było harmonijne, nieprzeładowane i przytulne. Jeśli dodatki w stylu greckim mają nawiązywać do naturalnych materiałów, to trzymaj się następujących zasad:

  • Na podłodze układane są kwadratowe, owalne lub okrągłe tory wykonane z mat, lub grubych robótek ręcznych.
  • Łóżka i sofy pokryte są gładkimi narzutami ze wzorzystym brzegiem.
  • Zasłony są zasłonięte białymi lub lekkimi zasłonami (można je uzupełnić roletami).

Projektanci bardzo poważnie traktują wybór lamp w stylu greckim. To właśnie kształt i materiały, z których wykonane są lampy, na wiele sposobów wyróżniają wzornictwo rzymskie i greckie. Wnętrze helleńskie nie charakteryzuje się dużymi żyrandolami ze szklanymi zawieszkami i kutymi dekoracjami. Takie urządzenie oświetleniowe może zepsuć cały obraz, zamieniając skromne wnętrze w demonstrację luksusu i bogactwa. Wskazówka: wybieraj lampy o prostych kształtach (świecznik, pochodnia, kula, półkula, cylinder) z naturalnych materiałów (brąz, mosiądz).

Greckie ozdoby do domu jak wykończyć wnętrza?

Klasyczne wykończenie to bielony sufit bez ozdób. Nadaje się do małych przestrzeni, pozwalając wizualnie powiększyć powierzchnię. W pokojach wykonanych w nowoczesnym greckim stylu sufity zdobią drewniane belki. Greckie ozdoby do domu widać zwłaszcza na podłogach. Te wykonane są zgodnie z zasadą wykończenia ścian i sufitu. Do jej dekoracji wykorzystywane są naturalne materiały:

  • Duże kamyki.
  • Szorstka deska.
  • Płytki kamienne lub ceramiczne.
  • Mozaika.

Jeśli pomieszczenie jest małe, greckie ozdoby do domu to deska parkietowa lub płytka. Jeśli wymiary pokoju są wystarczająco duże, może on być urządzony bardziej elegancko. W takim przypadku stosuje się wielobarwne kafelki, mozaiki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz