Wazony dekoracyjne do salonu

image

Wazon to jeden z najbardziej znanych, najtańszych, a jednocześnie najprostszych elementów dekoracyjnych. Czym się kierować przy wyborze wazonu?

Jak wybrać wazon dekoracyjny

Przede wszystkim oceń przestrzeń, którą masz do dyspozycji. Wazony mogą być stołowe i podłogowe (ponad 50 cm wysokości). Od powierzchni pokoju będzie zależeć, który model będzie odpowiedni.

Jasne pastelowe wnętrze można to podkreślić dekoracją w tej samej tonacji. Może to być wazon dekoracyjny z glazurowanego fajansu dekoracyjnego lub możesz stworzyć kontrast, wybierając jasny produkt o innym odcieniu. Na przykład różowy szklany wazon ze wzorem plastra miodu odświeży pomieszczenie w cielistych barwach. Staraj się jednak nie nadużywać kontrastów.

Wazony to nie zawsze kruchy kryształ czy ceramika. Jeśli zależy ci, aby stał jak najdłużej, wybierz wazon dekoracyjny z gęstą warstwą ceramiczną. Wtedy ryzyko uszkodzenia wazonu zostanie zredukowane do minimum.

Wazony stołowe można postawić nie tylko na stole: spójrz na półki, szafki, komody, parapety. Ważny jest również styl wnętrza. Na przykład nowoczesny harmonijnie współgra z metalem i szkłem. Hi-tech można uzupełnić szklanym wazonem. Etniczne nuty we wnętrzu rezonują z malowanymi wazonami z ornamentalnym wzorem.

Wazony dekoracyjne do salonu – podstawy stylizacji

Przyjrzyj się kolorystyce wnętrza. Na przykład, gdy w twoim salonie dominują dwa kolory – beż i brąz, to umieść brązowy wazon tak, aby podkreślał beżową ścianę (na przykład wazon ze szlachetnego bursztynu) lub umieść wazon ceramiczny na ciemnobrązowym stoliku kawowym. Kierując się zasadą dwóch kolorów, możesz tworzyć stylowe i luksusowe stylizacje

Jeśli wazony dekoracyjne do salonu mają służyć głównie do ekspozycji kwiatów, to wysokość wazonu musi wynosić co najmniej jedną trzecią wysokości bukietu. Wazon może być kontynuacją wnętrza, jeśli jego kolor i materiał łączą się z tym, co już znajduje się w pokoju. Wazony dekoracyjne do salonu z kwiatami należy ustawić w widocznym miejscu, tak aby bukiet był widoczny z różnych części pokoju. W praktyce wazon można umieścić w dowolnym miejscu, w którym organicznie wpasuje się we wnętrze.

Wazon

Wazon do przedpokoju i salonu – gdzie pasuje dany model?

Miejsce na wazon należy wybrać, zaczynając od jego przeznaczenia:

  • Gdy wazon do przedpokoju jest używany tylko do bukietów kwiatów, to w takim przypadku wazon umieszcza się na środku przedpokoju lub po prostu w widocznym miejscu, aby bukiet był widoczny.
  • Wazon jako element wnętrza na środku pokoju może wyglądać śmiesznie. Dlatego lepiej postawić go na półce, komodzie, małej szafce lub na podłodze. Zmniejszy to również prawdopodobieństwo, że zostanie zniszczony.
  • Wazon z aktywnym wzorem może odwrócić uwagę od bukietu, ale świetnie prezentuje się jako samodzielny element wystroju.
  • Wazon do przedpokoju z trwałym wypełnieniem powinien stać przy ścianie. Na przykład może to być wazon z muszlami lub aromatyczną mieszanką. Takie wazony są zwykle niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nie zajmą zbyt wiele miejsca.
  • Wazon z kwiatami można nawet postawić przy wannie. Ważne jest, tylko aby nie był zrobiony z drewna – te może zepsuć się od wilgoci. Nie nadaje się też szkło, które będzie ślizgać się po mokrej powierzchni.
  • Wazony na owoce i cukierki są doskonale do udekorowania sypialni. Pasują tu też wazony w postaci arkuszy lilii wodnych i kopułowe modele na owoce, warzywa, słodycze.
  • Wazony-donice wykonane są z matowego szkła, ceramiki, metalu lub tworzywa sztucznego. Ich głównym zadaniem jest estetyczne wypełnienie pomieszczenia i praktyczne przechowanie domowych roślin.

Wazon dekoracyjny wysoki w stylu retro i rustykalne

Wazony w stylu retro wyróżniają się jasnymi kolorami, wzorami i nietypowymi kształtami. Wazony w tym stylu powalają uzyskać świetny efekt, zwłaszcza ustawione przy gładkich ścianach. Duży wazon dekoracyjny wysoki najlepiej prezentują się ustawiony w rogach lub między dwoma meblami w przestronnych przestrzeniach.

Rustykalne drewniane wazony zwykle charakteryzują się zauważalnymi oznakami zużycia. Taki wazon dekoracyjny wysoki doskonale łączy się z wystrojem w stylu shabby chic, a wraz z wystrojem jesiennym tworzy doskonałe połączenie. Przezroczyste wazony nadają się do wypełnienia wielokolorowym piaskiem, koralikami, kamykami lub kulkami. Wazony są odpowiednie, aby pomieścić pojedynczy kwiat. Designerskie wazony dekoracyjne zwykle mają nietypowe kształty i mały otwór. Mogą pomieścić małe kwiaty - fiołki lub pelargonie.

Wazony z przezroczystego szkła nadają się do sztucznych lub prawdziwych roślin. Rośliny o jasnych kolorach pasują szczególnie do modeli przezroczystych. Kompozycje kwiatowe można zmieniać w zależności od pory roku i okazji. Ponadto szkło jest łatwe w utrzymaniu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz