Dekoracje w stylu hiszpańskim - jakie akcesoria hiszpańskie warto wybrać?

image

Hiszpania jest jednym z krajów śródziemnomorskich. Duch słońca, morza mocno wtopił się w lokalny koloryt narodowy i wystrój domów Hiszpanów.

Styl hiszpański wnętrza - Tradycje wnętrz hiszpańskich

Jedną z cech Hiszpanii jest rozwój miast. Domy były ustawione tyłem do siebie i były wąskie. Aby zwiększyć przestrzeń, Hiszpanie często tworzyli wysokie sklepione sufity, dzięki czemu pomieszczenie wyglądało na znacznie większe. Z tych samych powodów Hiszpanie budowali pomieszczenia kilkupiętrowe, aby zwiększyć przestrzeń. Belki, które zostały do tego użyte, stały się częścią wystroju.

Styl hiszpański wnętrza to duże okna. Ta aranżacja pomagał wpuścić światło słoneczne do pomieszczenia. Dlatego w nowoczesnych budynkach, urządzonych w stylu hiszpańskim, bardzo często spotyka się przeszklenia panoramiczne. Witraże są często używane do dekoracji, pomagają stworzyć niezwykłe i piękne wnętrze.

Ze względu na małe powierzchnie mieszkań, styl hiszpański wnętrza to np. brak drzwi. Montuje się je tylko pomiędzy strefami „publiczną” i „prywatną” mieszkania, a wtedy te drzwi to konstrukcje na zawiasach, dopracowane, bez masywnych elementów, które są jedną z ozdób domu. Pozostałe pokoje są zwykle wykonane bez ścianek działowych lub drzwi, co pozwala zaoszczędzić miejsce i uczynić przestrzeń otwartą i obszerną. Ta technika jest często stosowana w stylu południowoeuropejskim.

Dekoracje w stylu hiszpańskim – kolorystyka

W hiszpańskim wnętrzu większość zestawień kolorystycznych opiera się na opozycji odcieni ciemnych i jasnych, jasnych i bardziej stonowanych. Pomaga to stworzyć przytulną i komfortową atmosferę w domu. Dekoracje w stylu hiszpańskim to czerwień, choć należy stosować ją rozważnie i mądrze, wprowadzając do wnętrza jako drobne detale.

Inne dekoracje w stylu hiszpańskim to np. kuty żyrandol, który często staje się nietypowym akcentem we wnętrzu. Dodatkowe elementy, takie jak oświetlenie, lampy, kominek – mogą być zarówno sztuczne, jak i prawdziwe. Hiszpański styl w aranżacji wnętrz pozwala na jednoczesne stosowanie szorstkich faktur i eleganckich elementów. Mimo tak oczywistego kontrastu to zestawienie w hiszpańskich domach prezentuje się bardzo harmonijnie i przyjemnie dla oka.

Ściany we wnętrzach w większości przypadków wykończone są szorstkim tynkiem, a na wierzch nakładane jest wapno, co pozwala na wykonanie lekkiej powłoki, która jeszcze bardziej powiększy przestrzeń w pomieszczeniu. Zwykle ta technika jest stosowana w salonie i sypialni. Hiszpanie uwielbiają łączyć ciekawe tekstury. Jednym z nich jest kamień, którego często używają jako podłogi. Ponadto na podłogę można również zastosować płytki ceramiczne, drewno liściaste, którego kolor musi koniecznie być taki sam jak odcień drewna pokrywającego sufit.

Styl hiszpański wnętrza

Poduszki w stylu hiszpańskim i inne elementy wyposażenia domu

Kolejnym częstym elementem domów w Hiszpanii są okiennice. Chronią przed palącym słońcem. Można je ustawić zarówno w sposób otwarty, aby podkreślić hiszpański styl, jak i przykryte tekstyliami, które dodadzą wnętrzu przytulności. Meble w Hiszpanii są wykonane z drewna lub metalu, aby wyglądały na bardziej masywne. Do tapicerki używaj ciemnych ciepłych odcieni, takich jak czerwień lub brąz. W takim kolorze powinny być też poduszki w stylu hiszpańskim. Takie odcienie wyglądają pięknie i soczyście na tle jasnych ścian.

Do dekoracji salonu możesz użyć sofy z prostym oparciem, w razie potrzeby również z fotelami. Doskonale pasują do tego poduszki w stylu hiszpańskim. Tapicerka może być ze skóry, dzięki czemu dodasz wnętrzu nowej, niezwykłej faktury. Cała kompozycja będzie szczególnie ciekawie prezentować się w zestawieniu z półkami lub opcjonalnie regałami ze szklanymi drzwiami.

W aranżacji sypialni centralnym i najważniejszym elementem jest zazwyczaj łóżko. Może być wykonane zarówno z drewna, jak i z eleganckiego kutego metalu. Jako opcje ciekawego i niezwykłego wystroju możesz użyć baldachimu lub masywnego wezgłowia. Nie zapomnij o szafie lub komodzie.

Jakie dodatki w stylu hiszpańskim będą odpowiednie?

Po zrozumieniu projektu i mebli możemy przejść do akcesoriów. Dodatki w stylu hiszpańskim są bardzo ważne. Przytulność pomieszczeń zapewnia oczywiście tekstylia. Przy odpowiednim doborze koloru potrafią one dać niesamowity efekt. Oprawy oświetleniowe można również pięknie zaprezentować w hiszpańskim wnętrzu, wybierając nietypowy kuty żyrandol lub świeczniki, których ciepłe światło potrafi stworzyć niesamowity klimat. Nie zapomnij o wazonach i obrazach, a także roślinach i lustrach w niezwykle pięknych ramach. Takie dodatki w stylu hiszpańskim mogą całkowicie odmienić charakter pomieszczenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz