Jaki zegar ścienny do salonu wybrać?

image

Zegar ścienny to klasyczny dodatek do salonu i ozdoba, znana ludzkości od setek lat. To element, który jest uniwersalny i pasuje do każdego wnętrza. Trzeba tylko wybrać zegar w odpowiednim stylu.

Zegar ścienny z wahadłem – wybór mechanizmu

Pierwszym krokiem przed zakupem zegara jest wybór mechanizmu działania.

  • Zegar mechaniczny. Mechanizm działa dzięki energii napiętej sprężyny. Elementy są wykonane z metalu, więc mechanizm działa dłużej i nadaje się do naprawy. Koszty utrzymania są minimalne, a efekt zegara mechanicznego jako elementu statusu jest uniwersalny. Takie modele pasują zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. Wadą modeli mechanicznych jest ich wysoka cena. Ponadto mechanizm sprężynowy wymaga ciągłego nawijania, a jego dokładność jest gorsza od opcji elektronicznych lub kwarcowych.
  • Zegar ścienny z wahadłem z mechanizmem kwarcowym. Mechanizm, który zawiera kwarcową jednostkę elektroniczną, działa na baterii. Modele kwarcowe są bardzo dokładne. Ruch strzałek nie zależy od jakości sprężyny. Wady to koszt wymiany baterii.
  • Zegar ścienny z wahadłem elektroniczny. Kompozycja ma oscylator kwarcowy i baterię, a do wyświetlania czasu służy cyfrowa tablica wyników. Modele elektroniczne cechują się przystępną ceną, dokładnością i cichą pracą. Z reguły wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji: mierzą ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, mogą służyć jako kalkulator lub notatnik. Wady obejmują koszt wymiany baterii, a także wrażliwość na pola elektromagnetyczne.

Zegar ścienny nowoczesny – jak go wybrać?

Jeśli szukasz ciekawego rozwiązania projektowego, które stanie się „atrakcją” wnętrza, warto zwrócić uwagę na nietypowe modele (na przykład ze „ślepą” (niewidoczną) tarczą lub niestandardowym kształtem). Należy jednak pamiętać, że czasami korzystanie z takich zegarków jest problematyczne właśnie ze względu na ich niezwykłość.

Jeśli ważne jest dla ciebie, aby zegar ścienny nowoczesny spełniał różne funkcje, zwróć uwagę na modele, które mogą służyć jako budzik, radio itp. Niemniej istnieją też główne kryteria wyboru:

  • Cechy konstrukcyjne.
  • Materiały.
  • Ergonomia.
  • Funkcjonalność.
  • Cechy konstrukcyjne.

Materiały, z których zrobiony może być zegar ścienny nowoczesny, są niezwykle różnorodne. Obudowa wykonana może być z drewna, metalu, szkła, plastiku itp. Tarcza z drewna, metalu, szkła, plastiku, ceramiki, papieru, folii. Wreszcie sam mechanizm może składać się z metalu, plastiku i innych części. Wybierając model dla siebie, weź pod uwagę mikroklimat panujący w pomieszczeniu, do którego zegarek jest kupowany. Na przykład tekturowa tarcza nie wytrzyma długo w wilgotnych lub zewnętrznych warunkach. A folia nie lubi bezpośredniego światła słonecznego lub podwyższonej temperatury.

zegar ścienny

Klasyczny zegar ścienny drewniany – gdzie pasuje?

Do klasycznych wnętrz wybiera się raczej zegar okrągły. Są na ogół dyskretne, ale solidne, często masywne, sugerujące wysoki status właścicieli. Klasyczny zegar ścienny drewniany może mieć też obudowę z brązu lub ceramiki. Drewniana obudowa jest często ozdobiona rzeźbami. W połączeniu z wytworną kopertą dobrze prezentuje się jasna (biała, beżowa, kość słoniowa) tarcza. Liczby na tarczy są zwykle rzymskie, a jeśli są to liczny arabskie, to mają wyjątkowo eleganckie formy.

Klasyczny zegar ścienny drewniany doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu vintage. Ten podkreśla zastosowanie elementów z kutego żelaza w wykończeniu oraz detali tarczy, postarzanej na wzór antycznego złota. Charakterystyczną cechą stylu jest witrażowy bordiur, często asymetryczny, z motywami kwiatowymi wykonanymi ze szkła o różnych kolorach i fakturach.

Zegar ścienny - loft i nowoczesne style

Styl loft jest uważany za jeden z najbardziej modnych. Loft to styl niejednoznaczny, każdy jego element musi być wyrazisty i starannie dobrany – także zegar ścienny. Loft to nietypowe podłoże jak beton czy ceglana ściana. Do nich właśnie powinien pasować zegar ścienny. Loft wymaga modeli z okrągłą podstawą i dużymi cyframi. Niektóre modele przypominają klasyczne zegary ścienne bez wystroju z dużymi cyframi. Inne wyglądają jak koperty zegarków, są metalowe. Cyfry znajdują się tutaj na metalowych pierścieniach. Model może składać się z metalowego szkieletu z zębatkami. Zegar może posiadać centralny krążek o innym wzorze (np. pod starą płytą winylową metalowy szyld z charakterystycznymi napisami). Typ może być otwarty lub zamknięty. Warianty pierwszego typu wyglądają pięknie, ale trudniej jest je codziennie czyścić. Produkty z drugiej grupy są łatwe w pielęgnacji. Oprócz prostych modeli można znaleźć designerskie modele. Na przykład zegar ścienny w kształcie kompasu, samolotu, a nawet roweru.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz