Dekoracje w stylu rustykalnym – sielski urok w twoim domu

image

Natura i naturalne materiały przyciągają jak magnes ludzi znudzonych minimalizmem. Dla osób, które szukają powrotu do korzeni i chcą żyć w zgodzie z naturą, wskazana jest aranżacja domu czy mieszkania w stylu rustykalnym.

Ozdoby rustykalne do domu – kluczowe cechy

Dobierając ozdoby rustykalne do domu należy przestrzegać kilku zasad:

  • W żadnym wypadku nie mieszaj stylów.
  • Nie przeciążaj przestrzeni detalami wnętrza.
  • Położyć maksymalny nacisk na naturalne materiały.
  • Pokój powinien być lekki i obszerny.
  • Hol wejściowy, kuchnia i salon powinny być zaprojektowane w tym samym stylu.
  • Sprzęt AGD i nie powinien kolidować z ogólnym otoczeniem.

Wnętrze to połączenie nowoczesnego komfortu z przytulnością wiejskiej posiadłości lub wiejskiej chaty. Ozdoby rustykalne do domu powinny być jak najbardziej harmonijne z samym stylem. Można to osiągnąć, unikając skrajności. Jeśli cały dom jest urządzony w tym samym stylu, nie będziesz mieć problemów, dobierając ozdoby rustykalne do domu. Jeśli zdecydujesz się zastosować styl rustykalny w części domu lub kuchni, połącz z nim klasykę lub minimalizm. Nie należy popadać w skrajności i robić z domu scenografię do filmu o wiosce z XVIII wieku.

Dekoracje rustykalne na stół - Wystrój, dzięki któremu dom odnajdzie duszę

Większości rustykalne wnętrza kojarzą się z kolorowymi i pstrokatymi dywanami, haftowanymi zasłonami i ręcznikami oraz ścianami z kłody drewna. Ale to jest dalekie od prawdy. Dekoracje rustykalne na stół, powinny łączyć nowoczesność z tradycją, a przede wszystkim nawiązywać do natury.

Wnętrze domu w stylu rustykalnym potrzebuje miękkich tkanin, delikatnych linii draperii, wykrochmalonych obrusów i serwetek. Zasłony, zasłony, narzuty, sofy, miękkie poduszki na krzesła, serwetki – wszystko powinno być podporządkowane ogólnemu otoczeniu. Wybierając dekoracje rustykalne na stół, zdecyduj się na materiały takie jak len, bawełna, wełna. Kolory zbliżone do naturalnych stworzą spokojną i ciepłą atmosferę. Nie zapomnij o obrusie, musi być połączony z zasłonami. Drewniany stół przykryty śnieżnobiałym obrusem to symbol gościnności.

Poduszki na sofę w patchworkowym stylu, jak koce lub z haftowanymi poszewkami, stworzą atmosferę miękkości i komfortu. Ręczniki kuchenne i kąpielowe w pastelowych odcieniach dodadzą ciepła w kuchni i łazience. Dywany tekstylne ułożone na drewnianej podłodze doskonale zaakcentują wnętrze.

Rustykalne wnętrze

Dodatki w stylu rustykalnym – czym uzupełnić przestrzeń?

Wnętrze należy podkreślić drewnianymi elementami. Począwszy od sufitu, a skończywszy na ramkach na zdjęcia i lustrach. Drewno może być subtelne i eleganckie, może też być surowym, brutalnym elementem projektu. Szorstkie wykończenie drzwi od czasu do czasu pękającym drewnem, deską podłogową lub laminatem pod wycieraną podłogą, drewnianym stołem, stworzy wrażenie dobrej jakości. Lżejsze kierunki, takie jak Prowansja, styl Peisan, obejmują dekorację drewna, ale w eleganckim stylu: drewno pokryte jest farbą, linie są cienkie i bardziej delikatne, w tym stylu nie ma szorstkich i dużych detali.

Takie dodatki w stylu rustykalnym jak ramki do luster, zdjęć, oprawy okien i obrazów powinny być utrzymane w tym samym stylu. Odpowiednio dobrane meble z naturalnego drewna dopełnią ogólny wygląd mieszkania. Inne dodatki w stylu rustykalnym, które będą odpowiednie to mosiężne świeczniki, kwiaty w doniczkach – pod warunkiem, że te nie są wykonane z plastiku.

Dekoracje rustykalne do salonu – na co położyć nacisk?

Styl rustykalny charakteryzuje się dużą liczbą elementów dekoracyjnych. Niezmiennymi atrybutami są dywany, które kładzie się nie tylko na podłodze, ale i na ścianach, obfitość naturalnych tekstyliów, poduszki na krzesłach, stół nakryty obrusem czy koronkową serwetkę. Szczególnie mile widziane są ręcznie wykonane dekoracje rustykalne do salonu.

Robienie na drutach, haftowanie, technika patchworkowa – każda ręcznie robiona dekoracja będzie tu pasowa, a rustykalny styl otwiera ogromne pole dla wyobraźni i kreatywności. Zanim jednak dodasz do wnętrza dodatki, warto pomyśleć o palecie kolorów. Styl ten preferuje naturalne odcienie i stonowane, miękkie odcienie. Popularne są również kolory pastelowe. Przy wyborze kolorystyki nie ma ścisłych ograniczeń, ale należy unikać fluorescencyjnych barw. Brak krzykliwych kolorów i neonów tworzy spokojną atmosferę i nie męczy wzroku.

Dekoracje rustykalne do salonu mogą być też w odcieniach indygo z nutą dżinsu. Meble w takim domu muszą być wybierane wyłącznie w sposób naturalny. Najważniejsze jest, aby wybrać jeden przedmiot, który przyciągnie wzrok. Połączenie trzech kolorów lub przejście tonalne od ciemnego do jasnego, sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać oryginalnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz