Stylowe cztery ściany – co trzeba wiedzieć o dekoracji ścian?

image

Dekoracja ścian może całkowicie odmienić wystrój i charakter pomieszczenia. Jak dobrać dekoracje w zależności od stylu i funkcji pomieszczenia?

Dekoracja ścian – jak rozłożyć akcenty?

W każdym salonie niezależnie od układu, dekoracji i stylu wnętrza, potrzebne są jasne akcenty. To właśnie drobiazgi, które wyróżniają się we wnętrzu, pozwalają stworzyć ciekawy projekt. Dekoracja ścian pełni tu kluczową funkcję.

Przede wszystkim możesz zastosować listwy. Nie ograniczają się one bynajmniej do białych i klasycznych kształtów – teraz można znaleźć jasne i ciekawe listwy w postaci kwiatów, sylwetek ludzi, drzew czy elementów abstrakcyjnych. Te dekoracje sprawią, że salon będzie jasny, nowoczesny i ciekawy.

Akcenty we wnętrzu mogą być nie tylko jasne i piękne, ale także funkcjonalne. Na przykład możesz zdecydować się na dekoracje ścian w postaci półek. Mogą być wykonane z plastiku, drewna, metalu lub kolorowego szkła i występują w różnych kształtach i kolorach. Oprócz tego, że bardzo urozmaicą wnętrze, będą również przydatne funkcjonalnie – dotyczy to zwłaszcza małych salonów, w których przestrzeń, którą chcesz wykorzystać, jest szczególnie cenna.

Inną opcją są kinkiety - wystarczy wybrać wzór, który będzie pasował do ogólnego wystroju salonu. Jeśli lubisz eksperymenty i nowoczesne rozwiązania, możesz wybrać lampy z kolorowym światłem dla dodatkowego oświetlenia. Lampy w kolorze niebieskim, różowym lub zielonym stworzą niepowtarzalną romantyczną atmosferę w salonie.

Obrazy, panele i plakaty mogą również pełnić funkcję jasnych akcentów. Jednocześnie wcale nie trzeba wybierać obrazów i materiałów drukowanych w chwytliwych kolorach. Najważniejsze, aby dekoracja ścian kontrastowała z kolorem ścian. Na przykład obrazy w pastelowych kolorach będą wyglądać efektownie na tle ciemnych ścian, a przy bladym wykończeniu ciemny obraz lub plakat może stać się zauważalnym akcentem.

Co na ścianę w salonie - weź pod uwagę cechy pomieszczenia

Zanim zdecydujesz się co na ścianę w salonie, rozważ następujące cechy pomieszczenia:

 • Wysokość sufitu.
 • Rozmiar pokoju.
 • Oświetlenie - ilość okien.

Na tej podstawie projektanci stosują różne rozwiązania stylistyczne:

 • Dużo światła w dużym pomieszczeniu z wysokimi sufitami. Na ścianie pionowe elementy połączone łukiem.
 • Cała ściana pokryta jest „szorstkim” tynkiem dekoracyjnym. W centrum znajduje się obraz.
 • Zastanawiając się co na ścianę w salonie, możesz pozostać przy jednym obrazie, znanego artysty.
 • Ułożone płytki gipsowe „pod cegłą”.
 • Wnęki z płyt kartonowo-gipsowych, półki, szafy wnękowe.

W przypadku półek i nisz istotne jest użycie oświetlenia. Niezbędne jest duże lustro.

Dekoracja ściany

Modne dekoracje na ścianę w zależności od stylu aranżacji

Dekoracja ścian powinna uwzględniać styl aranżacji pomieszczeń. Modne dekoracje na ścianę mogą mieć charakter:

 • Nowoczesny. Ściana w żaden sposób się nie wyróżnia, ale jest uzupełnieniem ogólnego stylu. Dlatego malowana jest w ciepłych kolorach: perłowo-szary, szaro-niebieski, jasnobrązowy, z osadem czerwonego wina. Od czasu do czasu ściana poniżej jest oddzielona drewnianymi panelami.
 • High - Tech. Ściana pomalowana jest na „zimny” kolor: szary, liliowy ze srebrnym, niebieskim, niebieskim. Plazma znajduje się pośrodku. Zamiast oświetlenia z reflektorów - taśma LED.
 • Prowansja. Jasne kolory, „szorstki” tynk lub płytki gipsowe przypominające cegłę. Modne dekoracje na ścianę w tym stylu to 2-3 małe obrazy.
 • Styl wiejski wymaga jasnego pokoju. W projekcie stosuje się „spokojne” odcienie, panele drewniane, tynk dekoracyjny.

Eleganckie ozdoby na ścianę – które wybrać?

Ścianę nad sofą można wyróżnić kontrastowymi odcieniami, elementami materiałowymi i materiałami wykończeniowymi. Kolor powinien współgrać z wystrojem otoczenia. Użycie kontrastujących tonów, ornamentów wygląda prowokująco. Jeśli chcesz uzyskać bazę pod eleganckie ozdoby na ścianę, trzymaj się następujących zasad:

 • Używanie ciepłych tonów wizualnie zmniejszy przestrzeń, a użycie zimnych tonów ją powiększy.
 • Odcienie pasujące do tonu bazowego stworzą spokojną i pogodną atmosferę.
 • Przeciwstawne kolory dodadzą wyrazistości i jasności projektowi pomieszczenia.
 • Akcentowe wykończenie pozwala podzielić salon na różne strefy, optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń pomieszczenia i nadać mu jasny akcent.

Eleganckie ozdoby na ścianę mogą być wykonane z:

 • Drewna.
 • Płyty gipsowej.

Może to być malarstwo artystyczne, fresk lub odlew. Przestrzeń nad meblami tapicerowanymi można wypełnić fototapetą, która w przypadku projektu akcentującego powinna odbiegać od kierunku stylistycznego wnętrza pomieszczenia. Dla akcentującego wykończenia warto wybrać fototapety z efektem 3D, przedstawiające makrofotografie obiektów, futurystyczne naklejki dekoracyjne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz