Designerskie tekstylia dekoracyjne – stylowy dodatek do wnętrz

image

Tekstylia odgrywają ważną rolę w domowej przestrzeni. Te produkty z tkanin są idealne do ozdoby i zagospodarowania takich pomieszczeń jak salon czy sypialnia.

Co to są tekstylia i do czego służą?

Jeśli chodzi o to, co to są tekstylia, to samo pojęcie „tekstylia” pochodzi od łacińskiego słowa textere, które oznacza „przeplatanie się nici”. W ten sposób bowiem powstaje płótno tekstyliów. Tekstylia uzyskane przez tkanie można podzielić na cztery duże grupy: naturalne, sztuczne, chemiczne i mieszane. Podział ten zależy od składu włókien i nici i determinuje odpowiedź na pytanie, co to są tekstylia. Najczęściej do produkcji tekstyliów stosuje się takie materiały jak len, bawełna, wełna, jedwab, a także poliester, nylon, capron, lavsan, octan, wiskoza, tekstylia wełniane z dodatkiem bawełny.

Bawełna jest uważana za najlepsze włókno tekstylne. Zaletą tego materiału jest wysoka jakość, długa żywotność i przystępna cena. Ze względu na popularność bawełny pojawiły się różnorodne tkaniny bawełniane o różnych splotach włókien.

Satyna to gęsta trwała tkanina, która przez długi czas zachowuje swój wygląd. Miękkość i połysk lnu często porównuje się do jedwabiu. Zazwyczaj satyna bawełniana służy do szycia narzut, pościeli i zasłon. Satynę można utkać z materiałów syntetycznych lub jedwabiu, ale rozsądną opcją pod względem ceny / jakości są tkaniny bawełniane. Hipoalergiczny materiał wytrzymuje do 400 prań, zachowuje żywe kolory i jest łatwy do prasowania.

Jak wybrać poduszki dekoracyjne do salonu?

Odpowiednio dobrane elementy wystroju stworzą we wnętrzu przytulną atmosferę. Poduszki często wykorzystywane są jako jasny akcent w salonie. Można je dopasować do tapicerki sofy lub koloru zasłon.

Musisz zwrócić uwagę na materiał, z którego zrobione są poduszki dekoracyjne do salonu. Do mebli tapicerowanych pokrytych welurem lub aksamitem nie nadają się poduszki matujące, lub lniane. Takie produkty najlepiej wybrać do sof tapicerowanych tkaninami żakardowymi, szenilowymi lub bawełnianymi.

Poduszki mogą ozdobić sofę i fotele w salonie. Współcześnie producenci uzupełniają wiele modeli sof o gotowe poduszki, które są idealne pod względem kształtu, rozmiaru i koloru. Jednak standardową poduszkę można zawsze wymienić.

Jeśli wnętrze salonu ma zauważalne i duże elementy dekoracyjne (obraz, panel ścienny, zabytkowa komoda z eleganckimi rzeźbieniami), to jasne poduszki dekoracyjne do salonu odciągną uwagę i wprowadzą do wnętrza chaos. W takim przypadku warto ograniczyć się do 2-3 zwykłych poduszek w neutralnych kolorach. Poduszki te można umieścić na sofie lub fotelach. Przy wyborze rozmiaru poduszek należy wziąć pod uwagę wymiary mebli tapicerowanych. Na dużej narożnej sofie możesz użyć kilku poduszek jako dekoracji. Możesz wybrać poduszki do obicia sofy i użyć jednej poduszki w innym kolorze jako akcent.

Stylowa bogata kolorystyka poduszek idealnie sprawdzi się w spokojnych monochromatycznych wnętrzach. W przypadku tapicerki w kolorze niebieskim, szarym, fioletowym odpowiednie są tkaniny białe, niebieskie lub czerwone.

Poduszki dekoracyjne na sofie

Bieżnik i poszewki komplet – jak odpowiednio wybrać?

Poszewka na poduszkę to popularny dodatek tekstylny, który powinien być funkcjonalny, ale też odgrywać rolę ozdoby. Jak dobrać bieżnik i poszewki? Komplet powinien pasować do ogólnego wystroju pomieszczenia. Zadaniem poszewek jest ochrona poduszki przed brudem, kurzem, naturalnymi wydzielinami skóry (pot, tłuszcz). Ze względu na obecność poszewki na poduszkę rzadziej będziemy ją czyścić i prać, co znacznie wydłuży jej żywotność. Poszewkę na poduszkę można łatwo zmienić i łatwiej ją wyprać niż poduszkę. Jakimi zasadami należy się kierować, wybierając bieżnik i poszewki? Komplet może mieć charakter:

  • Dekoracyjny.
  • Jako pościel klasyczna, do codziennego użytku.

W pierwszym przypadku nacisk kładzie się na wygląd poszewki na poduszkę (dozwolona jest tkanina syntetyczna, wystrój w postaci falban, dżetów, jasnych nadruków, haftu itp.). W drugim przypadku najważniejsza jest tkanina (w większości naturalna).

Jaka powinna być narzuta dekoracyjna?

Narzuta to pościel, która najczęściej zakrywa łóżko. Oprócz funkcji ozdobnej narzuta dekoracyjna jest ważna z punktu widzenia użytkowego. Chroni pościel przed brudem i kurzem, a także przed ewentualnymi uszkodzeniami. Narzutę należy dobierać pod kątem innych elementów tekstylnych w salonie. To zasłony, ozdobne poszewki na poduszki. Do małego pokoju nie nadają się narzuty w kontrastowych kolorach. Wizualnie zmniejszą pomieszczenie. Tutaj najlepiej jest użyć tej samej tkaniny, z której uszyte są zasłony (lub podobnego koloru).

W dużym pokoju można grać w kontraście. Jednak w tym przypadku nacisk zostanie położony na łóżko i narzuta dekoracyjna powinna być uzupełniona przez poduszki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz