Najpiękniejsze wiosenne kwiaty do domu i ogrodu

image

W sklepach ogrodniczych i supermarketach już wczesną wiosną pojawia się mnóstwo roślin kwitnących, które z powodzeniem można wykorzystać do dekoracji domów, ogrodów, tarasów i balkonów. Wiosenne kwiaty doniczkowe na balkon bez szkody wytrzymują nawet niewielkie przymrozki. Do tych najbardziej popularnych bez wątpienia zalicza się hiacynty, żonkile i szafirki. Dostępne są także bratki i stokrotki. Coraz częściej też pojawiają się pełniki i ciemierniki. W ofercie można znaleźć także szafirki. Tak szeroka oferta sprawia, że każdy może wybrać wiosenne kwiaty, które najlepiej mu się podobają.

Piękne kwiaty już w lutym i marcu

Jeśli chcemy wykorzystać do dekoracji domu, tarasu, balkonu czy ogrodu żywe rośliny, to dzisiaj mamy naprawdę w czym wybierać. W lutym i marcu najbardziej popularne są hiacynty, szafirki, tulipany i narcyzy. Nie brakuje jednak także i innych kwiatów, którymi można pięknie ozdobić wnętrza, balkony i tarasy. Warto sięgnąć między po prymulki. To wiosenne kwiaty doniczkowe na balkon, które występują w wielu kolorach. Do tego zachwycają ciekawymi formami, a na dodatek jeszcze bardzo ładnie pachną. Z uwagi na bogactwo kolorów i form można z pierwiosnków tworzyć bardzo efektowne kompozycje.

Jak pielęgnować wiosenne rośliny cebulowe i byliny?

Kwiaty wiosenne wieloletnie to przede wszystkim wymieniane już przez nas szafirki, hiacynty, tulipany, żonkile, ciemierniki i pełniki. Wszystkie te rośliny sprzedawane są w niewielkich doniczkach. Dlatego też, jeśli chcemy aby długo kwitły, musimy je przesadzić do większych pojemników. W doniczkach i skrzynkach o głębokości dwudziestu centymetrów sadzimy niskie rośliny, na przykład szafirki i pierwiosnki. Szafirki możemy posadzić dość gęsto, ale już większą odległość musimy zachować między hiacyntami, tulipanami i hiacyntami. Cebulki tych kwiatów są dość duże i potrzebują więcej miejsca do życia.

Kwiaty wiosenne do domu

Jakie wiosenne rośliny posadzić w ogrodzie?

Wiosenne kwiaty wieloletnie cieszą się ogromną popularnością to głównie rośliny cebulowe. Odradzają się one już wczesną wiosną, aby na początku lata ponownie schować się pod ziemią. Warto jednak pamiętać także o wieloletnich bylinach, które już w marcu mogą stać się piękną ozdobą ogrodu. Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie należące do bylin to bergenie. Są to byliny zimozielone, które najpiękniej kwitną w półcieniu. Wiosną bergenie tworzy wysokie, dorastające do 50 cm wysokości łodygi, na których od marca aż do maja rozwijają się kwiatki o dzwonkowym kształcie. Mogą one być białe, różowe, karmazynowe albo purpurowe. Jesienią liście bergenii przebarwiają się, stają się mocno czerwone. Bardzo wcześnie zakwitają także przylaszczki. W ogrodach można uprawiać nie tylko przylaszczkę pospolitą, która jest naszym rodzimym gatunkiem. Do gatunków, którymi warto się zainteresować zaliczyć można przylaszczkę siedmiogrodzką. Przylaszczki nie należą w Polsce do bardzo popularnych wiosennych roślin ogrodowych, a szkoda, gdyż można je sadzić na skalniakach oraz pod krzewami liściastymi i drzewami.

Jakie wybrać wiosenne kwiaty doniczkowe do ogrodu?

Kwiaty doniczkowe do ogrodu należą do tych, które cieszą się naprawdę bardzo dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ich wybór jest dzisiaj ogromny i z łatwością można zakupić takie, które dobrze będą się czuły zarówno w słonecznym, jak i zacienionym miejscu ogrodu. Wiele wiosennych kwiatów doniczkowych to ogrodu to rośliny wieloletnie. Oznacza to, że będą one zdobić ogród dłużej niż tylko przez jeden sezon. Najbardziej wiosenne kwiaty doniczkowe do ogrodu to oczywiście pelargonie. W ogrodach najlepiej sprawdza się pelargonia rabatowa. Kwiaty te najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach, lubią także żyzną, przepuszczalną i wilgotną ziemię. Regularnie zasilane specjalnie dla nich przeznaczonym nawozem będą kwitły do późnej jesieni. Do bardzo dekoracyjnych kwiatów doniczkowych, które warto mieć w ogrodzie zalicza się niecierpki. Donice z tymi kwiatami ozdobią zacienione miejsca w ogrodzie. Niecierpki nie lubią niedoboru wody, dlatego trzeba im zapewnić stale wilgotne podłoże. Niezwykle dekoracyjne są również begonie bulwiaste. Są to jedne z najdłużej kwitnących w ogrodach roślin doniczkowych. Właściwie pielęgnowane będą zdobić ogród już od czerwca aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Mogą więc kwitnąć nawet do października. Begonie lubią cieniste stanowisko oraz próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie. Są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego wysadza się je dopiero w czerwcu. Bulwy begonii bulwiastej można przechować do następnego sezonu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz