Oświetlenie w salonie, sypialni czy nawet kuchni, powinno być jednakowo funkcjonalne, ale też utrzymane w atrakcyjnym designie i podkreślające zalety pomieszczenia.
Salon to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Z jednej strony powinien być przytulny i stworzony dla całej rodziny, a z drugiej strony spełniać funkcje reprezentacyjne przy przyjmowaniu gości. Połączenie tych dwóch funkcji w jednym pomieszczeniu jest trudne. Ale możesz to zrobić przy pomocy odpowiedniego oświetlenia. Najczęściej na oświetlenie dekoracyjne do salonu wybiera się żyrandole.
Najbardziej tradycyjna opcja, odpowiednia w 90% przypadków. Lampy te są zawieszone na środku sufitu. Są optymalne w pomieszczeniach o wysokości sufitu do 220 cm oraz w nowoczesnych stylach wystroju. A jeśli wielkość pomieszczenia jest wyjątkowo duża, możesz wybrać żyrandol z wieloma odcieniami i długim zawieszeniem. Miniaturowe lampy są optymalne jako oświetlenie dekoracyjne do salonu małych rozmiarów.
Miniaturowe lampy są uniwersalne, nietrudno dopasować je do oświetlenia salonu o dowolnej wielkości i wzornictwie. Sprzedawane są w trzech rodzajach: wpuszczane (do sufitów podwieszanych), podwieszane, stojące z możliwością regulacji kierunku świecenia (tzw. spoty). Wszystkie modele punktowe mogą odgrywać różne role. Kinkiety dzielą się na dwie grupy: na wsporniku lub mocowane bezpośrednio do ściany. Wybór kinkietu to w tym przypadku kwestia designu, a nie funkcjonalności.
Taśmy LED to listwy złożone z kilkudziesięciu diod, zamontowane w wąskich puszkach, przeznaczone są do oświetlania peryferyjnego - wzdłuż ścian, sufitów i mebli. Możesz kupić gotową taśmę LED lub możesz ją samodzielnie zmontować z poszczególnych elementów (wygodniej jest dopasować długość do konkretnego miejsca montażu). Takie oświetlenie dekoracyjne na ścianę musi być jednolite i wystarczająco jasne. Kieruj się standardem w zakresie 200-250 lumenów na 1 „kwadrat” (na przykład 8-watowa dioda wytwarza około 600 lumenów). Ale te liczby należy dostosować w zależności od liczby i wielkości okien, koloru tapety w salonie, podłogi i sufitu oraz jego wysokości. Im mniejsze okna, tym ciemniejsze wykończenie i im wyższy sufit, tym mocniejsze wymagane światło. Dzięki połączeniu żyrandola oraz punktowego lub listwowego oświetlenia sufitowego można uzyskać równomierne oświetlenie w całym salonie.
Jeśli twój salon ma skromny rozmiar, nie ma sensu projektować przestrzennego oświetlenia. W takim przypadku lepszym wyborem są lampy dekoracyjne. Podobnie jak przy oświetleniu sypialni nie ma to większego sensu i nie wygląda to zbyt dobrze. Jeśli jednak pokój jest duży i jest w nim wiele stref (sofa ze stołem, pulpit, jadalnia, pokój w formie studia z kuchnią lub balkonem), to koniecznie należy oddzielić poszczególne strefy za pomocą światła. Aby to zrobić, używaj żyrandoli i źródeł punktowych, a także lamp podłogowych.
Lampy dekoracyjne sprawdzają się też w sypialni. Jeśli lampa to dla ciebie za mało na ratunek przychodzą małe żyrandole sufitowe, uzupełnione reflektorami umieszczonymi na obwodzie pomieszczenia. Często instalowane jest również oświetlenie LED.
Należy pamiętać, że jeden żyrandol nie jest w stanie stworzyć atmosfery komfortu, projektanci zawsze polecają do sypialni albo kinkiety nocne, albo lampki stołowe.
Lampki do pokoju to uniwersalna i zawsze elegancka opcja. Przyciągają uwagę, a jednocześnie łatwo jest znaleźć funkcjonalną lub dekoracyjną lampę podłogową, ze światłem kierunkowym, rozproszonym i odbitym, z regulacją, półkami itp. Rozwiązaniem są też lampy stołowe. Przed ich zakupem musisz zdecydować o ich przeznaczeniu. Jeśli twój pokój wyposażony jest w mini gabinet z biurkiem, to lampki do pokoju powinny mieć kierunkowe światło, oraz regulowane położenie, jasność i kolor. Jeśli lampa stoi na cokole w pobliżu sofy lub stolika kawowego, najważniejszy jest styl.
Lampki znajdą swoje miejsce też w kuchni. Oświetlenie kuchni jest jednym z ważnych punktów w ogólnym stylu przyszłego wygodnego mieszkania. Dobór lampy do kuchni odbywa się również zgodnie z ogólnym stylem tego pomieszczenia. Musisz wziąć pod uwagę wielkość kuchni, wysokość sufitów i lokalizację strefy gotowania. Warto również wziąć pod uwagę obecność w kuchni wysokiej jakości okapu, który usuwa dym podczas gotowania, ponieważ wpłynie to bezpośrednio na jakość światła.