Dekoracje w stylu prowansalskim – pomysły i inspiracje

image

Styl prowansalski to prowincjonalny francuski styl, który powstał na południu tego kraju. Odzwierciedla tradycje francuskich domów wiejskich i piękno Lazurowego Wybrzeża. Prowansja jest bardzo popularna wśród osób, które chcą wprowadzić do swoich wnętrz odrobinę rustykalnego uroku, zachowując jednocześnie elegancję francuskiego domu.

Styl prowansalski – charakterystyka

Styl zawdzięcza swoją nazwę regionowi o tej samej nazwie na południu Francji, słynącym z malowniczych pejzaży morskich, odurzającego aromatu kwiatów, bielonych jasnym słońcem ulic i pikantnej kuchni. W XVII w. na odległej prowincji zaczęli osiedlać się przedstawiciele mieszczaństwa, próbując uciec od zgiełku miasta. Zainspirowani lokalnymi dekoracjami i wyważonym wiejskim życiem, zaczęli aranżować swoje domy w specyficzny sposób.

Styl prowansalski zyskał niezwykłą popularność w Europie w XIX wieku. Przede wszystkim pociąga atmosfera prostoty, spokoju i naturalności tkwiąca we wsi. Jeśli chcesz wypełnić swój dom lekkim śródziemnomorskim urokiem, komfortem i harmonią, styl prowansalski to najlepszy wybór zarówno dla wiejskiego domu, jak i nowoczesnego mieszkania miejskiego. Styl prowansalski łączy w sobie urok prowincjonalnej przytulności i komfortu z antykiem i luksusem.

Prowansalskie dekoracje – na co zwrócić uwagę?

Zasłony, tekstylia i kwiaty to klasyczne prowansalskie dekoracje. Lekkość i prostotę stylu prowansalskiego widać wyraźnie w dekoracji okien. Tradycyjnie domy tego regionu miały małe okna wychodzące na ogród. Zasłony nie były używane, bo po prostu nie było takiej potrzeby. Niekiedy okna zdobiono kurtynami powietrznymi, które z łatwością przepuszczają powietrze i światło. Oddając hołd tradycjom, lepiej wybrać nieważki tiul, satynę, perkal z drobnym kwiatowym nadrukiem lub koralikami jako prowansalskie dekoracje.

Ponieważ Francja to styl rustykalny, we wnętrzu przeważają naturalne tkaniny. W wystroju najczęściej używano bawełny, lnu, muślinu i wełny. Czasami można dodać elementy z nieporęcznych tkanin, takich jak matlassé. Kolory są w większości wyciszone. Tworząc prowansalskie dekoracje, nie zapomnij o tkaninach w kwiaty, paski i kratę. Aby podkreślić śródziemnomorską linię stylu prowansalskiego, należy dodać do projektu muszle, a nawet sieci rybackie.

Francuski styl jest pełen żywych lub suszonych roślin. Wazon z kwiatami z pewnością doda wnętrzu świeżości, nasyci kolorami i podkreśli atmosferę wiejskiego domu. Użyj irysów, maków, słoneczników, lawendy. Z przegrodami z kutego żelaza i drewnianymi półkami, do podziału przestrzeni można również użyć doniczki z roślinami. Motywy kwiatowe i zielone liście będą dobrze wyglądać na zasłonach, narzutach i obrazach.

Meble w stylu prowansalskim łączą w sobie dwa aspekty: elegancję i funkcjonalność. Główną uwagę przywiązuje się do materiału, z którego wykonane są meble. Preferowane jest drewno jasne: orzech, kasztan, jesion, dąb. Dopuszcza się stosowanie wikliny i elementów kutych.

Dekoracje prowansalskie

Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim – jakie dobrać?

Kuchnia to serce i dusza domu. Dziś styl prowansalski we wnętrzu kuchni jest jednym z najpopularniejszych do dekoracji domów wiejskich. Coraz częściej do klasycznego stylu wnętrz dodawane są elementy prowansalskie, co pozwala rozcieńczyć surowe linie, a także osiągnąć pożądany komfort i atmosferę gościnności. Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim to drewniane meble, kosz i kamienne płytki na podłodze. Styl prowansalski charakteryzuje się szczególną dbałością o szczegóły. Dlatego bardzo ważne jest wypełnienie jasnej kuchni jasnymi akcentami. Takie dodatki do kuchni w stylu prowansalskim to:

  • Przybory kuchenne w stylu prowansalskim.
  • Ozdobne tabliczki malowane.
  • Doniczki.
  • Gliniane garnki.
  • Słoiki z przyprawami i ziołami.
  • Kosze z gałązkami lawendy.
  • Fantazyjne butelki z olejem.
  • Książki kucharskie itp.

Dekoracje prowansalskie do salon – o czym pamiętać przy aranżacji największego pomieszczenia

Styl prowansalski w salonie charakteryzuje się otwartością i bogactwem. Tutaj surowe ściany i odrapane meble harmonijnie przeplatają się z porcelanowymi figurkami, nieważkimi wiklinowymi koszami, szkatułkami, „klatkami dla ptaków” i ramkami z rodzinnymi fotografiami. To optymalne dekoracje prowansalskie do salonu. Dodaj rustykalnego charakteru w postaci starego czajnika, wiader i dzbanków jako wazonu lub doniczki na rośliny doniczkowe. W przypadku oświetlenia bardzo ważny jest wygląd opraw, które funkcjonują jako dekoracje prowansalskie do salonu. Z reguły kute konstrukcje (żyrandole, kinkiety i lampy podłogowe) będą wyglądać bardziej harmonijnie. Podświetlenie LED i system punktowy to tabu w stylu prowansalskim.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz