Wielkanocne dekoracje do domu – jak ozdobić dom na święta wielkanocne?

image

Święta wielkanocne przypadają po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Pojawiające się w domu ciekawe ozdoby wielkanocne są więc jednocześnie wyrazem oczekiwania na świąteczny czas, jak i powitaniem wiosny. Motywami przewodnimi wielkanocnych dekoracji są przede wszystkim malowane jajka, baranki, zajączki i żywe kwiaty. Wykonanie wielkanocnych dekoracji wcale nie musi być czasochłonne i kosztowne. Co więcej, w ich przygotowanie można zaangażować całą rodzinę – również dzieci.

Ciekawe ozdoby wielkanocne – piękne pisanki

Pisanki to najbardziej popularne dekoracje wielkanocne. Zwyczaj malowania jaj jest w Polsce bardzo długi. Resztki ozdobionych skorupek, które odkryli archeolodzy pochodziły z X wieku. Jajka można dzisiaj ozdabiać na bardzo wiele sposobów. Wyjątkowo szybko można to zrobić posługując się gotowymi szablonami. Można też wykorzystać listki natki pietruszki. Wystarczy ułożyć  je na skorupce, następnie owinąć jajko kawałkiem pończochy albo gazy i włożyć do naczynia z farbką. W zdobieniu jaj pasuje dzisiaj całkowita dowolność. Bardzo popularne są jajka ozdobione koralikami i piórkami. Jako ciekawe ozdoby wielkanocne świetnie sprawdzą się też ozdobione wydmuszki. Wystarczy do wazonu włożyć kilka gałązek forsycji i powiesić na nich kolorowe wydmuszki.

Na jakie nowoczesne ozdoby wielkanocne warto postawić?

Od kilku sezonów we wnętrzarskich trendach królują dodatki i dekoracje wykonane z naturalnych materiałów. Dekorując dom na Wielkanoc można więc wykorzystać nie tylko kwiaty, ale także ozdoby wykonane z drewna, ceramiki czy filcu. Można wykorzystać również korę i mech. Do najbardziej popularnych kwiatów zaliczyć można hiacynty, narcyzy i tulipany. Na drzwiach mieszkania czy wejściowych do domu można zawiesić wieniec wielkanocny. Do jego wykonania można wykorzystać bazie, kwiaty i wydmuszki. Panie, które nie mają czasu na zrobienie wieńca mogą kupić gotowy. Wśród wielkanocnych dekoracji bardzo ważne miejsce zajmują figurki baranków, zajączków i kurczaczków. Je także można kupić gotowe albo wykonać samodzielnie. Nowoczesne ozdoby wielkanocne utrzymane są w neutralnej kolorystyce. W najnowsze trendy doskonale wpisują się dekoracje w bieli, beżach i odcieniach zieleni. Wielkanocne dekoracje mogą być utrzymane także w pastelowych barwach. W najnowszych trendach nie może zabraknąć dekoracji w kolorze Viva Megenta.

Pisanki wielkanocne

Ozdoby wielkanocne rękodzieło – na co warto postawić?

Ręcznie wykonywane ozdoby wielkanocne cieszą się ogromną popularnością. Ich wykonanie wcale nie musi zająć wiele czasu, za to efekt może bardzo mile zaskoczyć. Świetną ozdobą wielkanocnego stołu będzie wykonany na szydełku koszyczek. Panie, które potrafią szydełkować mogą go zrobić samodzielnie. Wzory na koszyczki szydełkowe można z łatwością znaleźć w Internecie. Na szydełku można wydziergać także koszulki na malowane jajka, a nawet zrobić ażurowe pisanki. Ozdoby wielkanocne rękodzieło to również szyte zajączki czy kurki, ozdabiane metodą batikową jajek bądź wydmuszki i mnóstwo jeszcze innych rzeczy. Panie, które nie mają zdolności plastycznych, nie potrafiące szyć czy szydełkować, nie muszą rezygnować z dekorowania domu ręcznie wykonanymi ozdobami. W wielu miejscowościach organizowane są przedświąteczne kiermasze, na których można kupić ozdoby wielkanocne bezpośrednio od rękodzielników.

Jak ozdobić dom na zewnątrz na święta wielkanocne?

Na święta wielkanocne warto udekorować nie tylko wnętrze domu. Wielkanocne dekoracje mogą pojawić się także na zewnątrz. Do wielkanocnych aranżacji warto wykorzystać przede wszystkim kwiaty. Mogą to być bratki, hiacynty, żonkile, krokusy. Można je wysadzić do wysokich donic albo skrzynek balkonowych. Posadzone w donicach mogą zdobić prowadzące do domu schody. Te w skrzynkach warto ustawić na parapetach. Kwiatowe dekoracje warto wzbogacić pisankami (plastikowe pisanki można kupić z łatwością) i figurkami zajączków. Z powodzeniem można też wykorzystać gniazdka i kolorowe piórka. Donice i skrzynki balkonowe to nie jedyne pojemniki, w których można wykonać dekoracje wielkanocne na zewnątrz domu. Świetnie sprawdzą się też lampiony, które można wypełnić mchem i doniczkami z miniaturowymi narcyzami bądź krokusami. Można dodać także kolorowe ptaszki, kolorowe jajka albo figurki. Drzewa w ogrodzie również zasługują na świąteczne dekoracje. Doskonale sprawdzą się gotowe zawieszki. Są one dostępne w wielu sklepach, a można je kupić w różnorodnych kolorach. Zawsze dobrym pomysłem jest wielkanocny wieniec zawieszony na drzwiach wejściowych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz