Świeczniki dekoracyjne - jakie wybrać?

image

W dzisiejszych czasach świecznik stał się elementem dekoracyjnym, który nadaje pomieszczeniu ciepła, szlachetności i wyrafinowania.

Świeczniki dekoracyjne - odmiany

Pomimo że praktycznie każdy ma już dostęp do światła elektrycznego, czasami konieczne jest oświetlenie pomieszczenia za pomocą świec. Kupując funkcjonalny świecznik, zwróć uwagę na jego wymiary, wagę, liczbę i średnicę rogów, łatwość przenoszenia. Jeśli mają to być świeczniki dekoracyjne, powinny pasować do stylu konkretnego pomieszczenia lub idealnie nadawać się do dekoracji uroczystości.

Klasyczny świecznik to niewielki element składający się z podstawy i korpusu, w górnej części, którego znajduje się uchwyt na świecę w kształcie wydrążonego rogu. Jednak świeczniki dekoracyjne różnią się konstrukcją, wymiarami, sposobem montażu, materiałem wykonania. Nie bez znaczenia jest liczba rogów – na tej podstawie wyróżnia się następujące rodzaje świeczników:

 • Pojedynczy - dobry na romantyczną kolację.
 • Na 2 lub 3 świece - odpowiedni na rodzinną kolacje.
 • Masywny 4 lub więcej rogów, zwykle ustawionych w jednej linii - ma solidny wygląd, jest używany na weselach i innych uroczystościach, a także do dekoracji wnętrz.
 • Girandole - kandelabr figurowy, w którym świece są ułożone w okrąg.

Z czego powinien być wykonany świecznik ozdobny?

Rolę pierwszych świeczników pełniły gliniane misy. Dziś zastąpiono je modelami wykonanymi z miedzi, mosiądzu, cyny, srebra, a nawet złota. Czasami są też z porcelany i szkła. Wybierając materiał, należy wziąć pod uwagę wytrzymałość, trwałość i zasięg świecznika.

 • Świecznik ozdobny wykonany z metalu jest solidny i trwały, odporny na ogień. Nie psują się, długo zachowują atrakcyjny wygląd, współgrają z klasycznym wnętrzem. Do stylizacji salonu wybiera się świeczniki ze srebra, brązu, miedzi oraz kute kandelabry. Metal w kolorze srebrnym łączy się ze stylem high-tech, a brąz jest mile widziany w stylu rustykalnym.
 • Szkło, porcelana, ceramika - materiały te nadają się na świecznik ozdobny, który pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną
 • Rzadko spotykane są wyroby z kamienia i drewna. Drewniane świeczniki w salonie nie są bezpieczne, ponieważ nie są odporne na ogień. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, lepiej kupić lampę elektryczną w formie świecznika.

świecznik

Dekoracyjne świeczniki – zwróć uwagę na projekt

Zdobienia, detale dekoracyjne, konfiguracja podpowiadają, do jakiego wnętrza produkt najlepiej pasuje.

 • Proste modele wykonane z metalu i szkła idealnie wpisują się w nowoczesny styl. Stołowy mono-świecznik lub kinkiet o prostej formie, z wyraźnymi geometrycznymi liniami, jest optymalny dla minimalizmu, hi-tech, nowoczesnego stylu. Oryginalnie prezentują się dekoracyjne świeczniki w formie drucianej spirali lub giętej stalowej taśmy.
 • Pełen wdzięku delikatna porcelana i szklane dekoracyjne świeczniki, ozdobione obrazami, rzeźbami, kryształami, nadają się do salonu lub łazienki, urządzonej w stylu art deco.
 • Ceramiczne świeczniki z motywami sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu etnicznym.
 • Produkty z elementami iglastymi i kwiatowymi to idealny element wystroju na święta. Elegancka gałązka z kutego brązu, oświetlona ogniem świecy, nadaje pomieszczeniu przytulny i nieco tajemniczy wygląd.
 • Lampiony do dekoracji wnętrz noworocznych lub bożonarodzeniowych wykonane są w postaci koszy, altan i są wyposażone w szklaną bańkę. Rysunki są nakładane na szkło, pokryte iskierkami lub uzupełnione ażurową kratą przedstawiającą choinkę, anioła, płatki śniegu.

Świecznik na drewnie – do jakiego stylu pasuje?

W klasycznym wnętrzu nowoczesne elementy wystroju będą wyglądać śmiesznie. Pasuje tu jednak świecznik na drewnie. W stylu etnicznym odpowiednie są modele wykonane z naturalnego drewna, ozdobione rzeźbami lub nietypowym splotem. W klasycznych mieszkaniach odpowiednie będą eleganckie gadżety wykonane ze srebra, brązu lub porcelany. Świecznik na drewnie nie pasuje natomiast do stylu hi-tech lub nowoczesnego

Nie zapomnij o zaplanowaniu, gdzie będzie stał świecznik. Jeśli planujesz udekorować nim sypialnię, lepiej kupić model w pastelowych kolorach. A do salonu wybierz świecznik pasujący kolorystycznie do pozostałych elementów dekoracyjnych. Nie zapominaj, że wybór świecznika powinien odpowiadać charakterowi uroczystości.

Świecznik zawsze był wspaniałym prezentem na każdą okazję. I nawet taki prezent jest przyjmowany z wielką przyjemnością. Jeśli zdecydujesz się podarować bliskiej osobie oryginalny świecznik, to kup dokładnie taki model, który odda charakter jego właściciela i podkreśli jego indywidualność.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz