Styl loftowy wywodzi się z fabrycznych dzielnic Manhattanu lat 40. Wraz z szybkim wzrostem cen gruntów w centrum miasta fabrykanci zostali zmuszeni do przeniesienia produkcji na przedmieścia - puste budynki sprzedawano za grosze, a skorzystała z tego nowojorska bohema. Przyciągnęły ich niskie ceny wynajmu lokali, a także ich cechy użytkowe (dobre oświetlenie, wysokie sufity). Tutaj urządzali wystawy, wyposażali pracownie, tworzyli.
Już w latach pięćdziesiątych mieszkania te stały się bardzo popularne i znacznie droższe ze względu na dogodną lokalizację, przestronność i niepowtarzalny miejski urok - tak opuszczone hale fabryczne i magazynowe zamieniły się w luksusowe mieszkania w stylu loftowym.
Koncepcja stylistyczna opiera się na wysokich sufitach (średnio od 4 do 8 metrów). Taka wysokość sufitu pozwala podzielić przestrzeń na 2 poziomy, a także pomieścić dodatkowy mini-poddasze lub stworzyć kolejną antresolę i umieścić tam sypialnię, lub bibliotekę. Bardzo ważnym elementem stylu są industrialne dodatki do wnętrz.
Sufit jest albo pozostawiony w betonie, a przewody elektryczne są ukryte w miedzianych rurkach, które są przymocowane do sufitu, albo sufit jest zszyty z płyt gipsowo-kartonowych, a następnie pomalowany na kolor szary lub grafitowy. Jeśli chcemy nadać sufitowi „starszy” wygląd, podczas budowy stosuje się dekorację sztukatorską. Na uwagę zasługuje również to, że komunikacja, taka jak klimatyzacja czy wentylacja, pozostaje otwarta – są pomalowane na ciemno i podobnie jak belki nośne i kratownice nie są ukryte. Na podłodze zwykle leży szeroka masywna deska, celowo szczotkowana, często ze śladami po gwoździach. Rzadziej podłogi pokrywa się masową kompozycją epoksydową (np. mikrocementem) – pozwala to na stylizację pomieszczenia na warsztat produkcyjny.
Ogromne okna, czasem nawet cała ściana, to jeden z wyróżników przestrzeni loftowych. Takie okna są w stanie oświetlić całe pomieszczenie, kompensując w ten sposób dość gęste ciemne wnętrze. Industrialne dodatki do wnętrz to ramy okienne, które najczęściej wykonywane są z drewna. Często do projektowania pomieszczeń wykorzystuje się kominki i piece - w przeszłości tradycyjnie służyły do ogrzewania magazynów fabrycznych.
Lofty z wysokimi sufitami mają zwykle bardzo wysokie okna o pełnej wysokości lub okna o podwójnej objętości. Dzięki temu z zewnątrz do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła. Jednak najczęściej mieszkanie może nie mieć tak wysokich sufitów lub wysokich okien. Aby uzyskać podobną atmosferę w domu lub mieszkaniu, musisz zastosować dekoracje industrialne takie jak oprawy oświetleniowe, które nadają wnętrzu tradycyjny loftowy charakter. Lampy wiszące są stosowane przede wszystkim we wnętrzach w stylu loftowym, ponieważ wyglądają jak dekoracje industrialne, jednocześnie rozprowadzając ciepłe światło w całym pomieszczeniu. Drapowanie lampek wzdłuż odsłoniętych belek również doda estetyki w stylu loftu.
Pomieszczenia loftowe charakteryzują się przede wszystkim otwartą przestrzenią (eliminacja większości ścian wewnętrznych). Styl loftowy jest bardzo często wykorzystywany przy renowacji starych budynków czy magazynów, wykorzystując ich architekturę i surowe wykończenia. I choć loftowe wnętrza często na pierwszy rzut oka przypominają pracownię, to po bliższym przyjrzeniu się widać wyjątkowość tych projektów i gust ich właścicieli.
Dekoracje loft do salonu jak samo pomieszczenie powinny się charakteryzować wysoką funkcjonalnością. Choć w otwartej przestrzeni loftowej, ściśle związanej ze stylem industrialnym, aranżacja wydaje się niedokończona, tak naprawdę każdy szczegół jest przemyślany.
Wybierając dekoracje loft do salonu, nie wolno zlekceważyć dopasowania kolorów. Salon na poddaszu ma wysokie sufity, duże okna, ceglaną ścianę i belki stropowe. Kolorystyka wnętrza w dużej mierze oparta jest na elementach bryły budynku, w której planowana jest aranżacja pomieszczenia. Najpopularniejsze odcienie ścienne to zatem biel, szarość, brąz, beż i czerń. Podłoga natomiast jest zazwyczaj dekorowana drewnem, choć coraz częściej można spotkać wersje betonowe.
W lofcie centralnym punktem jest wysoki sklepiony sufit. Jeśli sufit jest wystarczająco wysoki, możesz dodać kolejny poziom do przestrzeni w postaci antresoli, która sprawi, że będzie wyglądać jak loft. Nie można tego zrobić w standardowych domach, w których wysokość sufitu wynosi zazwyczaj około 2,6 – 3 metry. W takich przestrzeniach można, zamiast tego dodać ozdobne belki jako dekoracje loft na ścianę.
Oryginalne konstrukcje loftowe nie mają ścian wewnętrznych i są w większości dużą otwartą przestrzenią. Jeśli zminimalizujesz liczbę ścian w swoim domu, da ci to takie samo wrażenie i pozwoli zmaksymalizować przestrzeń. Pozwala również na swobodny przepływ światła i powietrza przez dom. Dekoracje loft na ścianę mogą być wykonane z belek drewnianych, stali oraz cegły.