Dodatki do domu w stylu japońskim

image

Moda na dekorowanie domów w stylu japońskim pojawiła się u nas w połowie XIX wieku, kiedy zaczął się aktywnie rozwijać handel między Europą a Dalekim Wschodem.

Dekoracje w stylu japońskim – jak zaaranżować przestrzeń?

Od lat tradycyjna japońska filozofia Zen nie przestaje nas inspirować swoją prostotą i naturalnością, które ucieleśniają się w minimalistycznym designie i architekturze. Linia, forma, przestrzeń, światło i materiał grają tu główną rolę. Z ich pomocą uzyskuje się wyjątkową równowagę między pokojem a całą jego zawartością (meblami i dodatkami) i to właśnie ta równowaga tworzy w domu tę wyjątkową, swobodną i spokojną atmosferę, za którą tak bardzo cenimy styl japoński.

Dekoracje w stylu japońskim należy umieszczać w zgodzie z pewnymi zasadami. To filozofia zen, otwarte plany pięter, naturalne materiały i neutralna paleta barw.

W przeciwieństwie do cywilizacji zachodniej, społeczeństwa Azji od wieków starają się unikać zbyt dużej ilości mebli we wnętrzach. Dbają również o zmniejszenie liczby ścian wewnętrznych, preferując cienkie i lekkie przegrody modułowe. To sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej otwarta i tworzy organiczny przepływ między wnętrzem a zewnętrzem – zgodnie z tradycją Zen. Brak dużej ilości mebli pozwala również uchwycić więcej widoku, a to przyczynia się do lepszego samopoczucia i ulgi.

Dekoracje w stylu japońskim to naturalne materiały, takie jak bambus, drewno, ciemne metale (żelazo) i kamień. Zwracaj na to uwagę nie tylko przy zakupie mebli i akcesoriów, ale także przy wyborze wykładzin podłogowych i ściennych. Bambusowe lub drewniane podłogi, ściany z płyt chodnikowych lub kamienia rzecznego oraz proste linie architektoniczne doskonale oddają japońską estetykę.

Japońskie ozdoby na ścianę i funkcja mebli.

Jeśli chodzi o meble, powinny one być nie tylko naturalne, ale także minimalistyczne i proste. Jednocześnie zaleca się wybieranie mebli wielofunkcyjnych, ponieważ efektywne wykorzystanie zasobów jest fundamentalną częścią japońskiej kultury. Gęstość zaludnienia w Japonii jest bardzo wysoka, dlatego wolna przestrzeń jest w cenie. I tak na przykład Japończycy zamiast łóżek często używają „ futonów ”, które po spaniu są składane i chowane do szafy.

Do wewnętrznej organizacji przestrzeni w japońskich wnętrzach używa się przesuwnych ścianek działowych. Tradycyjne japońskie shoji i fusuma są wykonane z półprzezroczystego papieru washi , który jest przymocowany do drewnianej ramy i może być ręcznie malowany. Wszystko podkreślają japońskie ozdoby na ścianę.

Oprócz tego, że są przyjemnym dyfuzorem światła, te ścianki działowe washi oszczędzają również miejsce, które zajmowałyby drzwi wahadłowe i są często używane do oddzielania pomieszczeń zamiast ścian.

Japońskie ozdoby na ścianę muszą mieć związek z naturą. Pamiętaj również o zastosowaniu we wnętrzu zieleni, kamieni, „ogrodów skalnych”, fontann i innych naturalnych elementów. W prawdziwym japońskim domu człowiek powinien czuć swój związek z naturą.

dekoracje japońskie

Japońskie ozdoby do pokoju – jak udekorować przestrzeń?

Japoński wystrój wnętrz jest prosty. Jednak pomimo minimalistycznej koncepcji stylu japońskiego, pozwala on na zastosowanie pięknych i ozdobnych elementów. Najważniejsze jest to, aby japońskie ozdoby do pokoju były dodawane z umiarem i odpowiednio rozmieszczone.

Japoński wystrój staje się centralnym elementem pokoju, tak jak u nas często jest to kominek, plazma lub inny element. Japońskie ozdoby do pokoju są gromadzone w grupach po 3 (lub inną nieparzystą liczbę) obiekty. Takie elementy dekoracyjne powstają zwykle na jeden sezon, po czym na ich miejsce układane są nowe dekoracje, a „stare” odkładane są do szafy.

Jakie japońskie akcesoria do domu będą odpowiednie?

Tatami to tradycyjne japońskie dywany wykonane ze słomy ryżowej. W przeszłości większość Japończyków pokrywała nimi całe piętro swojego domu. Dziś mieszkanie lub dom w Japonii może mieć tylko jeden, lub dwa pokoje pokryte tatami. Stanowią nie tylko piękne tło, ale również mają bardzo przyjemną dla stóp fakturę. Standardowy rozmiar tatami to 88 cm x 176 cm, ale może się on różnić w zależności od regionu.

Inne japońskie akcesoria do domu to drzewka lub rośliny Bonsai, które świetnie nadają się do dekoracji wnętrz w stylu japońskim. Ikebana to japońskie akcesoria do domu, a raczej tradycyjna sztuka aranżacji polegająca na tworzeniu pięknych kompozycji z kwiatów ciętych i innych roślin. W przeciwieństwie do bonsai zrobienie ikebany nie zajmuje dużo czasu i wysiłku.

Z kolei tokonoma to nisza, którą Japończycy umieszczają w recepcji lub salonie na ceremonię parzenia herbaty. Będąca w centrum uwagi, tokonoma jest zwykle ozdobiona kilkoma dziełami sztuki japońskiej, takimi jak zwoje kaligrafii, grafiki, kompozycje kwiatowe lub kadzielnica.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz