Dekoracje w stylu skandynawskim – dekoracje skandynawskie w twoim wnętrzu

image

Przytulny i przyjazny, skandynawski styl wystroju coraz częściej pojawia się w polskich domach, będąc nowoczesnym trendem dla projektantów wnętrz i architektów.

Ozdoby skandynawskie do domu – czym się cechują?

Styl skandynawski znany jest z neutralnych kolorów i prostych linii. Ten rodzaj dekoracji dostosowuje się do każdego otoczenia, w tym mieszkań, małych firm i domów, ponieważ może pomóc usprawnić i zoptymalizować przestrzeń.

Jak sama nazwa wskazuje, wzornictwo skandynawskie i ozdoby skandynawskie do domu, czyli Nordic, mają swoje korzenie w regionie Skandynawii, obejmującym w szerokim znaczeniu kraje Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wysp Owczych i Islandii. Głównymi cechami są prostota, funkcjonalizm i minimalizm. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z ozdób, np. niektóre rustykalne tkaniny dekoracyjne można wykorzystać, aby dodać uroku pomieszczeniom.

Styl skandynawski został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu w mieszkaniu. Ozdoby skandynawskie do domu to

  • Przewaga kolorów neutralnych (głównie biały i szary).
  • Dekoracje z meblami i rustykalnymi przedmiotami.
  • Wykorzystanie linii prostych i kształtów geometrycznych.

Należy zauważyć, że styl skandynawski jest zasadniczo minimalistyczny. Dzięki temu meble są zarówno funkcjonalne, jak i piękne, wykorzystujące kompaktowe bryły, które pozwalają na swobodne poruszanie się w przestrzeni.

Dodatki w stylu skandynawskim – jak je dobrać?

Dobrym pomysłem jest wybór szafek na zamówienie, wykonanych z drewna i wykończonych w białych aluminiowych ramach. Prostota łączy się z racjonalnym wykorzystaniem i optymalizacją przestrzeni. Możesz użyć niektórych roślin. To na przykład użycie małych garnków z przyprawami i ziołami na ścianie kuchni. Skandynawski wystrój łączy pewne elementy wzornictwa przemysłowego, takie jak pokazywanie okablowania i stosowanie lamp wiszących.

Często zdarza się, że skandynawski wystrój ma zintegrowane przestrzenie, takie jak kuchnia i salon. W ten sposób można sprawić, że mieszkanie będzie wyglądać na bardziej przestronne. Dodatki w stylu skandynawskim można umieścić wszędzie, także w łazienkach czy przedpokoju. Wybierz neutralne kolory, zwłaszcza białe. Dodatki w stylu skandynawskim to na przykład wygodne, jasne dywaniki. Pamiętaj, że przytulna atmosfera to podstawa stylu skandynawskiego.

Dodatki w stylu skandynawskim

Skandynawskie ozdoby na ścianę – jak udekorować pomieszczenia?

Ponieważ styl skandynawski to przede wszystkim wygoda, to doskonale sprawdzą się tu poduszki, kołdry i dywaniki, ponieważ tworzą przytulną atmosferę. Uzupełnij wystrój rustykalnymi ornamentami z drewna i luźnymi przedmiotami. Skandynawski ozdoby na ścianę należy wieszać na powierzchniach pokrytych białymi, neutralnymi lub kontrastowymi elementami (m.in. lustra, ramy w jasnych kolorach).

W pokojach najważniejsza powinna być wygoda. Dlatego zaleca się stosowanie wygodnych poduszek, ciepłych dywanów i delikatnej pościeli. Jako skandynawskie ozdoby na ścianę może wykorzystać tapetę z cegieł.

Skandynawskie dodatki do salonu - Jak zastosować skandynawski wystrój w domu?

Meble w stylu skandynawskim to zazwyczaj jasne drewno, malowane w neutralnych tonacjach. Ogólnie rzecz biorąc, otoczenie charakteryzuje się delikatnym kontrastem, z kilkoma uderzającymi kontrastami, które można uzyskać za pomocą dywaników. Kontrast mogą stworzyć też odpowiednio dobrane skandynawskie dodatki do salonu.

Podstawą dekoracji są kolory. Ponieważ w Skandynawii dni są krótsze, to odcienie mają tendencję do większego odbijania światła, co ma na celu uczynienie otoczenia bardziej rozświetlonym. Z tego powodu ważne jest również zwrócenie uwagi na kompozycję opraw w pomieszczeniach. Zaleca się maksymalne wykorzystanie naturalnego światła.

Z jednej strony należy kierować się zasadą minimalizmu, z drugiej wszystkie niezbędne rzeczy muszą znaleźć swoje miejsce i nie zagracać jasnego, przestronnego pomieszczenia. Meble powinny być przede wszystkim praktyczne i estetyczne, ale jednocześnie bezpretensjonalne i wygodne, z naciskiem na naturalne akcenty. To zasada, którą będziesz się kierować, wybierając meble i skandynawskie dodatki do salonu.

Czystość i lekkość minimalizmu w stylu skandynawskim wcale nie oznacza, że od teraz twój dom powinien być ascetycznie pusty. Wręcz przeciwnie, przy odpowiednim doborze mebli i dodatków wszystko idealnie do siebie pasuje, pomieszczenia stają się przyjazne i ciepłe. Istotnym wkładem w tę skandynawską harmonię ze sobą i światem jest oczywiście miłość do naturalnych tkanin i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów.

Wybierz organizery tekstylne i kosze do przechowywania ubrań i tekstyliów domowych z lnu, bawełny, filcu - oddychające materiały przyczyniają się do naturalnej wentylacji i nie pozwolą na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Kosze wiklinowe są niezwykle popularne ze względu na swoją praktyczność i elegancję, a w skandynawskim wnętrzu staną się prawdziwą atrakcją i przytulną ozdobą wnętrza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz