Ogród zimowy w domu - czym jest i jak go zbudować?

image

​W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się ogrody zimowe w domu. Fascynują, przyciągają oryginalnością, niezwykłością, tajemniczością i luksusem. Niesamowite jest to, że całe to bogactwo można stworzyć własnymi rękami, odpowiednio wyposażyć i zagospodarować.

Projekt ogrodu zimowego – co musisz wiedzieć?

Lato w Polsce nie trwa długo, ustępując miejsca zimnym dniom. A czasami chcesz zatrzymać i przedłużyć ten ciepły okres, chociaż na jakiś czas, aby móc na nowo odetchnąć aromatem ulubionych kwiatów, podziwiać zielone liście i niesamowite kolory letniej przyrody. Nic prostszego. Wystarczy przygotować projekt ogrodu zimowego.

To wiecznie zielony zakątek, dzięki któremu o każdej porze roku możesz nadal hodować kwiaty, rośliny, warzywa. Ogród zimowy można umieścić zarówno w wiejskim domu, jak i w małym miejskim mieszkaniu. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej lokalizacji.

Projekt ogrodu zimowego może być różny ze względu na lokalizację i funkcjonalność.

  • Ogród buforowy. Jest to dobudowa będąca częścią prywatnego domu i stanowiąca przeszkloną werandę.
  • Ogród zimowy na balkonie. Może to być specjalnie wyznaczony narożnik lub własnoręcznie zbudowany aneks. Ogród może być całkowicie lub częściowo przeszklony. W pomieszczeniu tworzy się sztuczny mikroklimat, dzięki czemu wewnątrz zawsze utrzymuje się określona temperatura i możliwa jest uprawa różnorodnych kwiatów i drzew owocowych.

Szyby do ogrodu zimowego - sposoby na stworzenie ogrodu zimowego w domu

Proces tworzenia ogrodu zimowego nie jest zadaniem najprostszym i najłatwiejszym. Będzie wymagał nie tylko dużo czasu i wysiłku, ale wydatków. Jednak efekt końcowy może sprawić ci taką przyjemność, że w końcu nie będziesz żałować ani pieniędzy, ani wysiłku. Musisz wybrać nie tylko miejsce, ale też elementy konstrukcyjne jak szyby do ogrodu zimowego czy system ogrzewania.

Wybór lokalizacji odgrywa ważną rolę w tworzeniu ogrodu zimowego. Najlepiej jest zbudować konstrukcję na skraju domu, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii i maksymalnie wykorzystać istniejące zabudowania. Ważną rolę w tworzeniu ogrodu odgrywa również właściwy dobór materiałów. Muszą być niezawodne i trwałe. Dlatego nie należy oszczędzać na materiałach budowlanych. Bardzo ważne są szyby do ogrodu zimowego. Muszą być grube i duże, aby zapewnić roślinom jak najwięcej światła.

Ogród zimowy w domu

Ogród zimowy na tarasie – o czym musisz pamiętać?

System wentylacji jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Wiele kwiatów i krzewów wymaga dodatkowego oświetlenia, dlatego ogród zimowy na tarasie należy wyposażyć w osobne świetlówki. Chociaż istnieją również rośliny kochające cień. Dlatego myśląc o oświetleniu, należy wziąć pod uwagę „życzenia” samych roślin.

Odpowiednia wilgotność wpływa również bezpośrednio na prawidłowy rozwój i wzrost roślin. Optymalną opcją nawadniania jest metoda kroplowa, która pozwala nasycić system korzeniowy wilgocią. Projektując ogród zimowy na tarasie, warto trzymać się następujących zasad:

  • Umieszczając ogród po słonecznej stronie, jego zawartość powinna składać się z roślin światłolubnych. Roślin należących do różnych stref klimatycznych nie można umieszczać razem.
  • Możesz stworzyć kompozycję kwiatową.
  • Różne akcesoria pomogą stworzyć efektowny ogród: korzystając z nowoczesnych możliwości, możesz zainstalować wodospad lub fontannę.
  • Meble wykonane z naturalnych materiałów idealnie sprawdzą się w ogrodach zimowych.
  • Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie stworzyć ogród zimowy, pamiętaj o najważniejszej zasadzie - jest to prawidłowe połączenie roślin. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie da się zebrać wszystkich roślin w jednym miejscu. Każda z roślin wymaga określonych warunków, które odzwierciedlają ich zwykłe środowisko i otoczenie.

Ogród zimowy całoroczny na werandzie

Stworzenie ogrodu zimowego na werandzie prywatnego domu jest łatwiejsze i nie wymaga użycia specjalnych materiałów. Pomieszczenie wypełnione jest naturalnym światłem, które przenika przez szyby. Aby zmienić przeznaczenie prostej werandy i zamienić ją w ogród zimowy całoroczny, wystarczy zainstalować systemy wentylacyjne. Zapobiegną kondensacji zimą i więdnięciu roślin z powodu upału latem. Powinieneś też rozważyć, po której stronie umieścić ogród zimowy całoroczny.

  • Wschód to najlepszy wybór.
  • Zachód. Zaletą tej orientacji jest możliwość zatrzymania przez długi czas ciepła zgromadzonego w ciągu dnia.
  • Południe. Ta strona domu najmniej nadaje się do aranżacji ogrodu zimowego.
  • Północ. Tak zlokalizowane ogrody źle akumulują ciepło i szybko je oddają. Jeśli wybór padł na tę stronę świata, warto zadbać o dobre ogrzewanie ogrodu zimowego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz