Nowoczesne oświetlenie domu – jak je zaplanować?

image

Komfortowe mieszkanie jest możliwe tylko przy dobrze zaprojektowanym oświetleniu dla każdego konkretnego pomieszczenia. Zanim zaczniesz wypełniać dom meblami, najpierw musisz przemyśleć scenariusz oświetlenia dla całego mieszkania (domu) i dla każdego pokoju z osobna.

Jak zaprojektować oświetlenie w mieszkaniu?

Projekt oświetlenia to plan rozmieszczenia wszystkich opraw, łączenie ich w grupy, plan rozmieszczenia włączników i włączników dla wszystkich grup opraw z uwzględnieniem otwierania drzwi i aranżacji mebli. Oprawy z przełącznikami (kilka przełączników dla jednej grupy opraw w różnych pomieszczeniach) oraz oprawy z regulatorami mocy wymagają osobnego oznaczenia na planie, ponieważ ich instalacja wymaga dodatkowych działań ze strony elektryka. Oświetlenie w mieszkaniu należy zaplanować z uwzględnieniem kilku czynników:

  • Właściwe oświetlenie nie powinno tworzyć ostrych przejść od cienia do światła, jasnych powierzchni czy odblasków – wszystko to jest szkodliwe dla oczu.
  • Dostosuj intensywność światła do koloru wykończenia, ponieważ różne kolory w różny sposób odbijają światło. Tak więc ciemne i matowe powierzchnie dużej powierzchni pochłaniają światło, podczas gdy jasne i błyszczące powierzchnie odbijają.
  • Przestrzegaj wartości normatywnych dla optymalnego oświetlenia dla różnych typów pomieszczeń.
  • Weź pod uwagę funkcjonalność, jaka powinna cechować oświetlenie w mieszkaniu i cechy twojej aktywności w różnych pomieszczeniach.

Główne zasady projektowania oświetlenia w mieszkaniu

Korytarz z reguły charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i całkowitym brakiem naturalnego światła. Pożądane jest, aby lampy ścienne i sufitowe miały zamknięty kształt, aby żarówka pozostawała niewidoczna lub miała matową powłokę. Plafony na kinkiety powinny być nieprzezroczyste, ponieważ z bliskiej odległości lampy mogą oślepiać. Zasady te obowiązują w przypadku każdego pokoju o małej powierzchni.

Osobno w przedpokoju warto podkreślić wieszak oraz obszar przy lustrze. Jeśli pomieszczenie jest kwadratowe lub zbliżone do kwadratu, wystarczy centralna lampa sufitowa z kilkoma abażurami.

Inne są zasady projektowania oświetlenia w dużych pomieszczeniach. Aby oświetlić wydłużone pomieszczenie, lepiej użyć kilku kinkietów znajdujących się na jego końcach lub kilku lamp równomiernie rozmieszczonych wzdłuż sufitu. W przypadku korytarzy zwykle wystarcza 50-100 luksów.

Salon to pomieszczenie, które spełnia kilka funkcji: tutaj przyjmuje się gości czy ogląda telewizję. Zasady projektowania oświetlenia w  salonie to osobna lampa do każdej funkcji. Oznacza to, że w salonie trzeba stworzyć kilka wysp światła na różnych poziomach, dobrze, jeśli ich jasność można regulować. Najważniejsze jest to, aby lampy były wykonane w tym samym stylu i odpowiadały ogólnej idei dekorowanie wnętrza.

Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie domu wewnątrz – o czym jeszcze warto pamiętać?

W pobliżu sof i foteli warto umieścić lampy podłogowe lub kinkiety, które wytwarzają rozproszone światło. Elementy architektoniczne i dekoracyjne wnętrza – kolumny, łuki, odsłonięta cegła – będą wyglądać efektownie, jeśli oświetlenie domu wewnątrz będzie wypełnione reflektorami podłogowymi lub sufitowymi.

Oświetlenie domu wewnątrz w sypialni powinno być wielopoziomowe - ogólne oświetlenie górne i oświetlenie lokalne. Przy projektowaniu pamiętaj, że każde łóżko powinno mieć osobną lampę. Może to być przyciemniona lampka nocna lub kinkiet nad łóżkiem. Głównym warunkiem jest to, aby światło było wystarczające do czytania, ale jednocześnie nie zakłócało spokoju sąsiadów sypialni.

Szafy w sypialni powinny być dobrze oświetlone, do tego idealnie nadają się wbudowane reflektory. Toaletka powinna mieć własne oświetlenie, z reguły jest to lampa stołowa lub dwa kinkiety po obu stronach lustra.

Oświetlenie domu zewnętrzne – główne zasady projektowania

Profesjonalnie zaprojektowane oświetlenie elewacji domu to wielofunkcyjny element, który posiada szereg zalet estetycznych i użytkowych. Dzięki niemu można korzystnie podkreślić formy architektoniczne, skupić się na ciekawych detalach. Przy odpowiednim podejściu łatwo jest uzyskać praktyczny i ekonomiczny system, który uwydatnia piękno domu.

Oświetlenie domu zewnętrzne winno wykorzystywać miękkie światło. Te korzystnie podkreśla wolumetryczną fakturę cegły, pozwalając skupić się na surowości linii i praktyczności projektu. Samo oświetlenie domu zewnętrzne może mieć różne funkcje:

  • Techniczne. W takim przypadku lampy powinny podświetlać najczęściej używane obszary - ścieżki, bramy, drzwi i otwory okienne, bramy.
  • Towarzyszące. Lampy włączają się tylko podczas twojego pobytu w danym obszarze. Ich główną funkcją jest bezpieczeństwo.
  • Dekoracyjny. Podkreślają styl elewacji, skupiają się na obiektach projektowania krajobrazu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz