Aranżacja przedpokoju: Jak urządzić przedpokój?

image

Wąski przedpokój to zmora większości z nas. Zwłaszcza w mieszkaniach w bloku taki przedpokój może przyczyniać się do problemów, jeśli chodzi o jego aranżacje.

Nowoczesny przedpokój – jak wizualnie powiększyć pomieszczenie?

Długi i wąski korytarz często wydaje się zbyt ciasny i niewygodny. Aby uniknąć tego nieprzyjemnego efektu, pomocne będą techniki wizualnej ekspansji przestrzeni: sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne bez przebudowy. Jakie rozwiązania można zastosować przy projektowaniu korytarza?

Nowoczesny przedpokój można wizualnie powiększyć, stosując kombinacje kolorów. Wydłużony korytarz z reguły ma słabo oświetlone obszary, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jeszcze węższe. Aby tego uniknąć, należy „podświetlić” ciemne obszary – na przykład jaśniejszym odcieniem farby. Nie jest konieczne całkowite przeprojektowanie korytarza w kolorze białym: na krótkich ścianach używaj bogatych odcieni, a na długich - wybielonych wersji tego samego koloru.

Poziome pasy na podłodze (jako sposób ułożenia parkietu lub wzoru na dywanie), równoległe do krótkich odcinków ściany, a także belki stropowe, mogą optycznie powiększyć wąskie pomieszczenie. Innym sposobem jest wykorzystanie linii w projektowaniu ścian: podział poziomy lub ukośny również wizualnie zwiększa szerokość korytarza.

Nowoczesny przedpokój powinien być wyposażony w lustra. Jeśli wzdłuż długich odcinków ściany znajdują się łuki lub drzwi, które są najczęściej otwarte, umieść lustra naprzeciwko nich: odbicie stworzy iluzję szerszej i bardziej otwartej przestrzeni. Powłoki błyszczące dają podobny efekt.

Jak wybrać funkcjonalne meble do przedpokoju?

Przestronny, szeroki hol wejściowy trafia się niezwykle rzadko. Takie są tylko w nowoczesnych, budynkach, tworzonych według indywidualnego projektu. W większości przypadków korytarz jest mały. Jeszcze trudniej jest zorganizować wnętrze wąskiego przedpokoju w nowoczesnym stylu.

Oprócz technik, o których wspomnieliśmy, możesz zracjonalizować przestrzeń korytarza, wybierając funkcjonalne meble do przedpokoju. Umieścić w nim najpotrzebniejsze meble, ale nie zagracać korytarza, optycznie powiększyć przedpokój. Być może będziesz musiał wybrać mniejsze szafki lub wąskie, schludne szafki do przedpokoju.

Funkcjonalne meble do przedpokoju to np. szafa. Przesuwna z lustrem wpuści do pomieszczenia więcej światła i stworzy wrażenie wolnej przestrzeni, a szafa z nadrukiem fotograficznym na elewacjach optycznie powiększy korytarz i właśnie o taki efekt nam chodzi.

Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na szafę – umebluj przedpokój wieszakiem, półką na buty, komodą i lustrem. Wtedy znajdzie się miejsce na postawienie pufy. Im bliżej wąskiego korytarza, tym mniejsza powinna być głębokość mebli.

Aranżacja przedpokoju

Wąski przedpokój w bloku – proste triki na powiększenie pomieszczenia?

W wąskim korytarzu najważniejsze jest wizualne powiększenie przestrzeni. Często projektanci próbują układać płytki lub laminaty w poprzek, lub po przekątnej - pomaga to nieco poszerzyć korytarz. Technika ta sprawdza się też przy projektowaniu listew przypodłogowych dokładnie dopasowanych do podłogi. Jednocześnie sąsiednie ściany są wklejane różnymi tapetami, ale w podobnej palecie kolorów. Od dawna uznaną techniką jest zastosowanie dużych luster na jednej ze ścian. Pamiętaj jednak, że tak zaaranżowany wąski przedpokój w bloku, wyda się dłuższy.

Eksperymentuj z oświetleniem. Wąski przedpokój w bloku powinien mieć kilka źródeł światła: oświetlenie szafek, oświetlenie obwodowe podłogi, oświetlenie sufitowe wzdłuż konturu - zamiast jednej lampy na suficie, jak wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni.

Często wąski przedpokój jest jednocześnie kanciasty. W przypadku korytarza w tej formie będziesz musiał wyposażyć go w stojaki narożne. Jednocześnie ważne jest, aby wszystkie elementy projektu i mebli tworzyły jedną całość.

Koncepcja minimalizmu pozwala na rezygnację z niepotrzebnych mebli. Minimum dekoracji, wieszak na klucze na ścianie - i to wszystko. Najczęściej taki korytarz jest urządzony w jasnych pastelowych kolorach.

Wąskie meble do przedpokoju – jaki styl jest najwłaściwszy?

Styl skandynawski wymaga zastosowania jako bazy białego odcienia, który uzupełniają zimne odcienie z punktowym dodatkiem nasyconych odcieni. Jako dekoracje dozwolone są przedmioty wiklinowe, na przykład kosze na drobne przedmioty lub półki na akcesoria. Wąskie meble do przedpokoju w tym stylu idealnie sprawdza się, kiedy pomieszczenie jest małe i krótkie.

Styl morski jest jednym z najwłaściwszych do dekoracji wąskiego korytarza. Dominują tu odcienie błękitu lub turkusu, mile widziane są oryginalne elementy wystroju: haczyki w formie kotwicy, breloki w formie kierownicy itp. Wąskie meble do przedpokoju w morskim stylu korzystnie współgrają z jasnymi ścianami i punktowym oświetleniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz