Eleganckie narzuty do salonu na kanapę

image

Na miękkiej sofie można nie tylko wygodnie odpocząć. Można ona się też stać atrakcyjnym elementem wyposażenia wnętrz. Aby uzyskać odpowiedni efekt, warto udekorować sofę i przykryć ją odpowiednią narzutą.

Pokrowiec na kanapę – jak ozdobić pojedynczą sofę?

Wystrój sofy należy połączyć z poduszką, dywanikiem i innymi przedmiotami znajdującymi się w pobliżu. Właścicielom zwierząt domowych nie zaleca się kupowania wyrobów z jedwabiu i satyny. Możesz ustawić sofę w tym samym stylu z fotelami wchodzącymi w skład jednego zestawu - lub odwrotnie, wizualnie je rozdzielić.

Miękkie materiały, które zatrzymują ciepło, nadają się na pokrowiec na kanapę. W takim przypadku konieczne będzie unieruchomienie narzuty, aby się nie ślizgała. Wiele zależy nie tylko od tego, jaki pokrowiec na kanapę, ale także od tego, jak go zaaranżować. Na przykład możesz go rozłożyć w poprzek długiej sofy, aby wizualnie ją nieco skrócić. Możesz też położyć pokrowiec pod kątem - aby stworzyć efekt lekkiego zaniedbania estetycznego.

Narzuta na kanapę z gumką – odmiany pokrowców

Najczęstszą opcją jest narzuta na kanapę z gumką. To tak zwane eurocovery, które dopasowują się do różnych kształtów i rozmiarów, tworzą powłokę bez fałd. Dostępne są też uniwersalne – klasyczne narzuty do przykrycia płaskiej lub narożnej powierzchni. Narzuta na kanapę z gumką fragmentaryczna służy zaś do zakrycia poszczególnych części konstrukcji, z łącznikami. Niektóre narzuty dostępne są z dodatkową funkcją, np. odporne na wilgoć, wentylowane, z termoregulacją.

Odpowiednio dobrana narzuta nie tylko ozdobi sofę, ale także ułatwi jej użytkowanie. Pledy i narzuty o standardowym, prostokątnym kształcie mogą mieć różne rozmiary: małe modele, które nie zakrywają całkowicie tapicerki, lub duże, które zwisają do podłogi. Te ostatnie są używane, gdy trzeba zakryć nie tylko przód, ale także tył sofy. Dostępne są także peleryny-pokrowce na niektóre modele mebli.

Jaka powinna być narzuta na kanapę narożną?

Kluczowy jest wybór odpowiedniego materiału z którego wykonana jest narzuta na kanapę narożną. Do wyboru mamy:

  • Materiały naturalne. Narzuty bawełniane i lniane, jutowe i konopne, wełniane, bambusowe, jedwabne nie są tak popularne jak kiedyś. Marszczą się, szybko ścierają i zużywają.
  • Sztuczne. Najczęściej jest to wiskoza i octan.
  • Syntetyczne. Polar, poliester i inne produkty produkowane z polimerów.
  • Mieszane. Włókna wymienionych odmian można łączyć ze sobą w celu uzyskania maksymalnej estetyki i praktyczności. Popularnym wyborem są naturalne tkaniny z dodatkiem poliestru. Materiał jest przyjazny dla środowiska, ale staje się znacznie trwalszy.
  • Futro - naturalne lub sztuczne. Tworzy atmosferę przytulnego salonu i pomaga utrzymać ciepło w chłodne dni. Niestety przyciąga też kurz i zanieczyszczenia.

Narzuta na kanapę

Kolejnym krokiem jest wybór wielkości, jaką ma mieć narzuta na kanapę narożną. Tradycyjnie akcesoria tego typu dzielą się na:

  • Małe - dla pojedynczych fragmentów sofy.
  • Średnie - w przybliżeniu odpowiadający wymiarom samej sofy;
  • Duże - zauważalnie większy od mebla, zwisający z krawędzi, czasem nawet do podłogi.

Większość produktów sprzedawana jest w jednym kawałku, niektóre są kompozytowe, składają się z osobnych fragmentów na oparcie, podłokietniki. Alternatywą dla średniej wielkości narzuty jest ozdobna nakładka. Jasna, kontrastowa lub dopasowany kolorystycznie do tapicerki – znacznie przedłuży żywotność sofy, chroniąc siedzisko przed zabrudzeniem.

Narzuty akrylowe nie są odpowiednie dla osób, które preferują naturalne tkaniny. Ale akryl jest w stanie chronić sofę przez długi czas. „Oddycha” gorzej niż naturalne tkaniny, ale doskonale wpasuje się w większość stylów aranżacji wnętrz. Nagromadzona w tej tkaninie elektryczność statyczna jest łatwa do usunięcia poprzez pranie.

Narzuta na narożnik w kształcie litery L – nadruki i wzory

Narzuty mogą być jednolite kolorystycznie lub pokryte rysunkami, wzorami czy nadrukami. Najczęściej narzuta na narożnik w kształcie litery L pokryta jest:

  • Rysunkami, wzorami i ornamentami - wyglądają reprezentacyjnie i tworzą w pomieszczeniu określony klimat. Na przykład narzuty o liniowym i pasiastym wzorze idealnie pasują do wszelkich odmian nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Kratki lub narzuta na narożnik w kształcie litery L z geometrycznymi wzorami wyglądają dobrze w klasycznych stylizacjach. Wzory w postaci kwiatów lub zwierzęcych nadruków pod zebrą, lampartem lub tygrysem są wskazane we wnętrzach prowansalskich i śródziemnomorskich.
  • Pikowane - bardzo przytulne narzuty wykonane z materiału tekstylnego, zwykle z cienkim wypełnieniem wewnętrznym. Dzięki przeszyciom powierzchnia narzuty wygląda schludnie, elegancko i stylowo. Dzięki ściegom producenci tworzą wzory w postaci linii, kwadratów, jodełek i innych fantazyjnych wzorów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz