Styl marynistyczny jest używany w projektowaniu wnętrz od ponad stu lat. Jego ojczyzną jest Wielka Brytania, więc zobaczysz w nim cechy zbliżone do typowego angielskiego stylu.
Czym jest marynistyczny styl? Co to znaczy dziś? Przedstawicielom współczesnego pokolenia bliżej do stylu jachtowego, który wyróżnia się zwięzłością i świeżością, romantycznymi nutami. Kojarzy się z falami i słońcem, przyjemnością chodzenia po wygodnym statku.
Ten styl szczególnie przypadnie do gustu osobom w średnim wieku i dojrzałym, zmęczonym ciężką pracą, monotonią, zamieszaniem i hałasem. Pozwoli im błyskawicznie odnaleźć spokój, harmonie, zrelaksować się i uciec się od tego, co ich drażni. Po części ten projekt mieszkania lub domku ma przypominać wakacje w kurorcie.
Czym cechuje się marynistyczny styl? Co to znaczy? Przestrzeń powinna kojarzyć się z czystością, lekkością, wolnością. Wywołują je odcienie niebieskiego, beżowego i niebieskiego, biel i niebiesko-zielony. Nacisk kładziony jest na elementy wystroju, a nie meble, naturalne drewno.
Jeśli chcesz, możesz dołączyć elementy retro pasujące do przewodniego motywu. Na przykład różne modele statków. Warto też dać szansę zabytkowym skrzyniom, wiklinowym koszom, starym fotografiom. Odpowiednie są również meble ręcznie robione, fototapety.
Morski styl cechują:
• Drewniane meble.
• Żaluzje i zasłony.
• Obfitość morskich i plażowych elementów dekoracyjnych.
• Muszle i kamienie.
• Zabytkowe gadżety.
• Naturalne materiały.
Uwaga: motywy wodne powinny być stosowane w sposób umiarkowany. Nie zapominaj, że musisz zachować przestrzeń. Wystarczy jeden kolor bazowy i kontrastowy, które uzupełnione są kilkoma jasnymi akcentami.
Styl morski w mieszkaniu to niebiesko-biała gamma, która jest rozcieńczona drzewnymi odcieniami. W ostatnich sezonach prym wiodą jasne odcienie błękitu. W przypadku ścian możesz wybrać kilka kolorów, które mogą występować naprzemiennie z paskami. W pokojach dla dzieci dozwolone jest stosowanie „soczystych”, aktywnych i wesołych pomarańczowych, czerwonych plam. W sypialni, w kuchni, dobrymi dodatkami są odcienie karmelu i mleka. Najważniejsze to unikać czerni.
Styl morski w mieszkaniu to także odpowiednie materiały wykończeniowe. Przypomnij sobie, z czego budowano drewniane chaty i statki. Bez polerowanego, starannie wykonanego drewna i zaawansowanych technologicznie komponentów. Przestrzeń powinna być jak najbardziej naturalna, chropowata. Deski podłogowe są często sztucznie postarzane lub wybierane kolorach jasnobrązowym, słomkowym złotym, czerwonym. Płytki są tylko w toalecie i łazience - laminat i parkiet jest zakazany. Bardzo modne jest dekorowanie sufitu drewnianymi belkami. Jeśli nie chcesz, aby wnętrze było aż tak „naturalne”, po prostu pomaluj sufit na biało, niebiesko lub jasnoszary kolor.
Istnieje wiele możliwości dekorowania domu w stylu marynistycznym. Dekoracje morskie do domu są chwytliwe, duże, w przeciwieństwie do większości innych stylów. Tutaj nikt nie skupia się na serwetkach, świecznikach, małych figurkach. Z reguły mapy geograficzne, obrazy artystyczne, wazony, latarnie morskie i statki, stare fotografie i książki od razu rzucają się w oczy.
Dekoracje morskie do domu to wykorzystanie dużych muszli mięczaków, muszli rakowych, koralowców, kół ratunkowych, drabin i lin, kompasów. Prostymi rozwiązaniami są domowe pudełka, deski surfingowe, skrzynie, wiosła, kosze. Oczywiście sprawdzi się też duże akwarium, nie zapominając przy tym o charakterystycznym dla stylu oświetleniu. Najlepiej zdecydować się na lampę stołową z rattanową podstawą i nowoczesne lampy z białymi kloszami.
Jako tło eksperci zalecają stosowanie jako akcentu - biało-niebieskiego paska. Skoncentruj się też na trendach projektowych bliskich krajom śródziemnomorskim. Wybierając akcesoria w stylu marynistycznym, używaj spokojnych tonów i kombinacji. Dekoracji w kolorze piasku, beżu, niebiesko-niebieskiego, turkusowego, szmaragdowego. Zadbaj o dobre oświetlenie.
Akcesoria w stylu marynistycznym powinny być obecne głównie w salonie i sypialni. Nacisk w tym pomieszczeniu kładzie się na relaksujące otoczenie, nadruki i kolory. Pamiętaj, że tematyka morza jest rozległa i nie zawsze przejawia się tylko w wodzie i jej mieszkańcach, statkach, poszukiwaniach skarbów i walce z piratami. To też zalana słońcem plaża, zielone palmy, tropikalne owoce i kwiaty, brązowa opalenizna, leżaki.
Do dekoracji ścian najbardziej odpowiednia jest matowa tapeta lub niebieska farba. Druga opcja jest właściwa dla właścicieli dużych mieszkań. W małych pokojach niepożądane jest stosowanie ciemnych kolorów: wizualnie „zjadają” przestrzeń.