Wyroby ze szkła kryształowego: Czy dalej są modne?

image

Dawniej prawie w każdym domu znajdowały się kryształowe karafki, wazony, komplety, kieliszki do wina, i inne naczynia kryształowe. W latach 90. moda na kryształ przeminęła, ale dziś wraca z pełną mocą, a wyroby z kryształu i szkła kryształowego znów są w cenie.

Wyroby ze szkła kryształowego i ich zalety

Konsumenci stopniowo wracają do kryształu. Dobrze komponują się z innymi przyborami kuchennymi. Wiele, będąc prawdziwymi dziełami sztuki, potrafi stać się ozdobą salonu. Ostatnio modne są zwłaszcza wyroby ze szkła kryształowego.

Szkło kryształowe charakteryzuje się wysokim stopniem przezroczystości, niezrównanym blaskiem i czystością, jest bardzo gęste. Kryształ jest materiałem miękkim, łatwym w obróbce – szlifowaniu, polerowaniu, cięciu. Nałożenie faset na szkło kryształowe sprzyja załamywaniu promieni świetlnych, co tworzy jasną, wielobarwną grę światła w formie tęczy.

Sztuczny kryształ to szkło zawierające pewną ilość ołowiu. Różne kraje na całym świecie ustaliły normy zawartości ołowiu w szkle, wyrażonej w procentach. Wyroby ze szkła kryształowego zawierają ponad dziesięć procent tlenku ołowiu.

Szkło kryształowe a kryształ – jak je odróżnić?

Zwykłe szkło składa się z trzech składników: piasku kwarcowego, sody (lub potażu) i wapna. Produkcja szkła nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż wszystkie składniki występują w naturze, a szkło można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Kryształ w swojej nowoczesnej formie został wynaleziony w XVII wieku. W jednej z hut szkła w Anglii w wyniku eksperymentów z dodatkiem tlenku ołowiu do szkła. Powstała substancja miała wiele wspólnego ze zwykłym szkłem, ale jednocześnie nabrała nowych właściwości. Masa szklana stała się bardziej plastyczna i przezroczysta, naczynia z niej wykonane nabrały przyjemnego połysku i wydawały melodyjne dzwonienie.

Zatem jeśli chodzi o szkło kryształowe a kryształ, to z chemicznego punktu widzenia główną różnicą między kryształem a szkłem jest obecność w składzie tlenku ołowiu.

Rozważając zależność szkło kryształowe a kryształ, osobno warto wspomnieć o krysztale bezołowiowym. To dość nowa klasa materiałów, w której tlenek ołowiu zastępuje się innymi składnikami: tlenkiem cynku, baru czy potasu. Nawet specjalista może mieć trudności z odróżnieniem kryształu bezołowiowego od kryształu klasycznego. Kryształ bezołowiowy ma swoje zalety: jest trwalszy, lepiej znosi intensywną eksploatację i wielokrotne mycie, dlatego kryształowe kieliszki bezołowiowe idealnie nadają się do użytku codziennego.

Naczynia kryształowe

Naczynia kryształowe – uniwersalne i funkcjonalne

Wcześniej kryształowe naczynia stawiano na stole tylko na święta. Dziś coraz chętniej z nich korzystamy. Ponadto wyroby ze szkła kryształowego są teraz łatwiej dostępne i tańsze. Naczynia kryształowe to oznaka ważnego wydarzenia i szacunku dla gości. Nikt jednak nie zabrania używania ich na co dzień. Cenione są za jakość, wyrafinowanie i reprezentacyjność, bogatą dekorację, trwałość, dbałość o szczegóły, a także charakterystyczną melodyjność. Naczynia kryształowe są symbolem bogactwa i luksusu. Mogą stać się ozdobą każdej uczty. Naczynia mogą być przezroczyste lub kolorowe, mieć diamentowe krawędzie lub być pozbawione ozdób.

Jakie zalety mają kieliszki kryształowe?

Warto wyróżnić główne zalety, jakie mają kieliszki kryształowe i inne wyroby z kryształu. Jest to:

  • Wysoka przejrzystość.
  • Charakterystyczne melodyjne dzwonienie przy dotykaniu kryształowych przedmiotów.
  • Trwałość. Takie kieliszki kryształowe od zaufanego producenta posłużą ci wiele lat, zachowując swoją estetykę i podstawową funkcjonalność.
  • Wyrafinowanie i elegancja form. Kryształowe naczynia mogą dodać blasku każdemu posiłkowi.
  • Wysoka twardość i wytrzymałość. Szkło kryształowe wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest delikatne. Jest w stanie wytrzymać duże obciążenia mechaniczne.

Warto też wiedzieć, jak rozpoznać kieliszki kryształowe.

  • Przytrzymaj szklankę przy źródle światła. Jeśli zobaczysz, jak światło załamuje się, tworząc efekt tęczy, masz do czynienia z kryształem. Jeśli nie pojawiają się tęczowe odbicia, najprawdopodobniej trzymasz szklankę wykonaną ze zwykłego szkła.
  • Lekko dotknij boku szklanki. Jeśli usłyszysz melodyjne dzwonienie, które odbija się echem, oznacza to, że jest to zdecydowanie kryształ. Co więcej, im dłużej szkło „śpiewa”, tym wyższa jest jakość kryształu. Szkło przy stukaniu wydaje krótki, tępy dźwięk.
  • Jeśli porównasz wagę dwóch szklanek mniej więcej tej samej wielkości, wówczas szkło kryształowe będzie bardziej masywne ze względu na zawartość co najmniej 24% ołowiu w klasycznym krysztale.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz