Dawniej prawie w każdym domu znajdowały się kryształowe karafki, wazony, komplety, kieliszki do wina, i inne naczynia kryształowe. W latach 90. moda na kryształ przeminęła, ale dziś wraca z pełną mocą, a wyroby z kryształu i szkła kryształowego znów są w cenie.
Konsumenci stopniowo wracają do kryształu. Dobrze komponują się z innymi przyborami kuchennymi. Wiele, będąc prawdziwymi dziełami sztuki, potrafi stać się ozdobą salonu. Ostatnio modne są zwłaszcza wyroby ze szkła kryształowego.
Szkło kryształowe charakteryzuje się wysokim stopniem przezroczystości, niezrównanym blaskiem i czystością, jest bardzo gęste. Kryształ jest materiałem miękkim, łatwym w obróbce – szlifowaniu, polerowaniu, cięciu. Nałożenie faset na szkło kryształowe sprzyja załamywaniu promieni świetlnych, co tworzy jasną, wielobarwną grę światła w formie tęczy.
Sztuczny kryształ to szkło zawierające pewną ilość ołowiu. Różne kraje na całym świecie ustaliły normy zawartości ołowiu w szkle, wyrażonej w procentach. Wyroby ze szkła kryształowego zawierają ponad dziesięć procent tlenku ołowiu.
Zwykłe szkło składa się z trzech składników: piasku kwarcowego, sody (lub potażu) i wapna. Produkcja szkła nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż wszystkie składniki występują w naturze, a szkło można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Kryształ w swojej nowoczesnej formie został wynaleziony w XVII wieku. W jednej z hut szkła w Anglii w wyniku eksperymentów z dodatkiem tlenku ołowiu do szkła. Powstała substancja miała wiele wspólnego ze zwykłym szkłem, ale jednocześnie nabrała nowych właściwości. Masa szklana stała się bardziej plastyczna i przezroczysta, naczynia z niej wykonane nabrały przyjemnego połysku i wydawały melodyjne dzwonienie.
Zatem jeśli chodzi o szkło kryształowe a kryształ, to z chemicznego punktu widzenia główną różnicą między kryształem a szkłem jest obecność w składzie tlenku ołowiu.
Rozważając zależność szkło kryształowe a kryształ, osobno warto wspomnieć o krysztale bezołowiowym. To dość nowa klasa materiałów, w której tlenek ołowiu zastępuje się innymi składnikami: tlenkiem cynku, baru czy potasu. Nawet specjalista może mieć trudności z odróżnieniem kryształu bezołowiowego od kryształu klasycznego. Kryształ bezołowiowy ma swoje zalety: jest trwalszy, lepiej znosi intensywną eksploatację i wielokrotne mycie, dlatego kryształowe kieliszki bezołowiowe idealnie nadają się do użytku codziennego.
Wcześniej kryształowe naczynia stawiano na stole tylko na święta. Dziś coraz chętniej z nich korzystamy. Ponadto wyroby ze szkła kryształowego są teraz łatwiej dostępne i tańsze. Naczynia kryształowe to oznaka ważnego wydarzenia i szacunku dla gości. Nikt jednak nie zabrania używania ich na co dzień. Cenione są za jakość, wyrafinowanie i reprezentacyjność, bogatą dekorację, trwałość, dbałość o szczegóły, a także charakterystyczną melodyjność. Naczynia kryształowe są symbolem bogactwa i luksusu. Mogą stać się ozdobą każdej uczty. Naczynia mogą być przezroczyste lub kolorowe, mieć diamentowe krawędzie lub być pozbawione ozdób.
Warto wyróżnić główne zalety, jakie mają kieliszki kryształowe i inne wyroby z kryształu. Jest to:
Warto też wiedzieć, jak rozpoznać kieliszki kryształowe.