Styl rustykalny przywołuje nostalgię za spokojnym i wyważonym życiem na wsi, nawiązuje do romantycznych marzeń o bliskim kontakcie z naturą. Jednak stereotypowe podejście do tego typu aranżacji wiąże się z gromadzeniem niepotrzebnych, starych, bezużytecznych przedmiotów, które tworzą bałagan we wnętrzu.
Jak we wszystkim, także i w wystroju wnętrz należy zachować umiar. Stylizowanie domu na drewniany skansen to główny błąd przy urządzaniu domu w stylu rustykalnym. Nie mówimy o przypadkowych, nieodpowiednich elementach, ale o przedmiotach naturalnych, tradycyjnych, kojarzących się z życiem na wsi. Wnętrze rustykalne jesienne powinno wyróżniać się następującymi cechami:
Ten styl wnętrz przeznaczony jest przede wszystkim dla osób ceniących przestrzeń życiową i bliski kontakt z naturą. Idealny dla właścicieli domów drewnianych o dużej powierzchni. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycji i naturalnych materiałów, z pewnością odnajdziesz się w tym stylu. Ci, którzy lubią szukać antyków na pchlich targach lub zapomnianych rodzinnych strychach, również odnajdą się w tego typu aranżacji.
Wykorzystując drewniane elementy rustykalne, nie zapominaj, że aranżacja nie może być nazbyt agresywna. Niestety, łatwo przesadzić zarówno z ilością drewna, jak i ilością pasujących do stylu akcesoriów, co skutkuje przepełnieniem przestrzeni. Dlatego bezpieczniej jest wybrać opcję, w której elementy rustykalne będą jedynie akcentem wystroju, dodatkiem, który doda kompozycji smaczku i oryginalności. Drewniane elementy rustykalne doskonale sprawdzają się np. w salonie czy sypialni.
Zdecydowanie nie jest to styl odpowiedni do małych pomieszczeń. Meble drewniane, kamienne czy metalowe potrzebują przestrzeni, aby nie przeciążać wnętrza. Koszty wyposażenia domu w stylu rustykalnym są spore. Oczywiście wiele zależy od tego, czy urządzasz wnętrze od podstaw, czy też posiadasz już określoną ilość mebli i dodatków. Problemem może być także przerobienie lub przywrócenie niektórych elementów. Warto jednak wiedzieć, że ceny za porządne, stabilne meble drewniane czy metalowe są zdecydowanie wyższe od tych oferowanych przez znane sieciówki. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest wybranie mebli z materiałów imitujących naturalne lub samodzielne wykonanie mebli.
Meble powinny być proste - półki z kutego żelaza, drewniane łóżka, najlepiej pomalowane na biało. Dodatki odgrywają ogromną rolę w tworzeniu idyllicznej atmosfery wystroju: pojemniki na przyprawy, przybory kuchenne, emaliowane dzbanki, zegary z kukułką, wyroby z wikliny, lniane obrusy i ręcznie robione dywany. Wszystko to zapewni komfort w domu. Ważne jest, aby dodatki i kolory współgrały z meblami i pasowały do stylu rustykalnego. W salonie, w pobliżu sofy (najlepiej wykonanej z miękkiej, naturalnej tapicerki lub skóry), powinien znajdować się kominek.
Drewniane meble rustykalne nie muszą być utrzymane w klasycznej stylizacji. Mogą to być nowoczesne drewniane meble rustykalne, które są jednocześnie nieco tańsze.
Salon powinien być oazą spokoju, która ukoi nerwy po pracowitym dniu. Styl rustykalny pomoże stworzyć ciepłe, przytulne wnętrze z nutą nostalgii. Surowe piękno naturalnych materiałów nadaje kompozycji szczególnej elegancji, nawet jeśli czas odcisnął na nich piętno.
Wrażenie aranżacji w dużej mierze zależy od ścian. Jeśli dom jest z bali, nie ma potrzeby wykonywania okładzin. Drewno samo w sobie po minimalnej obróbce wygląda świetnie. Najczęściej wykańczane są ściany z drewna. Dodatki w stylu rustykalnym na jesień na ścianę to np. tapeta. Jeśli zamierzasz tapetować dom drewniany, nie zapomnij dokładnie przygotować podłoża. Potraktuj ściany specjalnymi środkami ochronnymi. Upewnij się, że na powierzchni nie ma zagłębień, sęków i innych nierówności.
Inne dodatki w stylu rustykalnym na jesień to produkty wykonane z drewna, skóry i tkaniny. W zależności od metody instalacji dzielą się one na panele typograficzne i panelowe. Produkty z pierwszej kategorii charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i inną geometrią. Są one połączone ze sobą na zasadzie pióra i wpustu.