Oświetlenie w nowoczesnym designie

image

Jakie lampy wybrać do małego mieszkania? Jak powiększyć dowolne pomieszczenie za pomocą wielu punktów świetlnych? Jaki kolor i natężenie światła wybrać dla swojej strefy relaksu oraz pracy i nauki, nawet jeśli dzieli je tylko półtora metra? Punkt po punkcie uzyskasz od nas wszystkie odpowiedzi.

Podstawowe zasady, jeśli chodzi o oświetlenie wnętrz

Jasne kolory, niewiele dodatków i duża ilość źródeł światła to najważniejsze zasady urządzania małych mieszkań. Kluczowe jest odpowiednie oświetlenie wnętrz, czyli zarówno maksymalna ilość światła dziennego (a co za tym idzie niezbyt duża ilość dekoracji okiennych), jak i odpowiedni, równomierny rozkład punktów świetlnych. Powinny optycznie powiększyć pomieszczenia i dodać mu głębi. Świetnym rozwiązaniem są wpuszczane oprawy sufitowe, takie jak reflektory natynkowe. Ich dodatkową zaletą jest możliwość ustawienia strumienia światła w różnych kierunkach, a dzięki minimalistycznemu designowi nadają się do każdej aranżacji.

Oprawy sufitowe z możliwością regulacji kierunku świecenia, świetnie prezentują się także w wąskich przejściach. Takie oświetlenie wnętrz dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej, a matowa stalowa rama, kompaktowy i minimalistyczny design sprawiają, że doskonale wpisują się w niemal każdy styl wnętrza. Są o wiele lepszym wyborem niż lampy wiszące, które optycznie obniżają pomieszczenia, a w mieszkaniach o standardowej wysokości czasami nawet utrudniają swobodne przejście.

Wąskie przestrzenie można także optycznie powiększyć, stosując taśmy LED. Dość często instaluje się je w przestrzeni pomiędzy ścianami a sufitami. Łatwy montaż i przyciągający wzrok design to główne powody, dla których często wybiera się je do małych mieszkań. Zaletą jest zasilanie akumulatorowe, dzięki czemu nie musimy martwić się o prowadzenie dodatkowej instalacji elektrycznej.

Kiedy warto wybrać lampy designerskie?

Pojawienie się nowych technologii umożliwia tworzenie unikalnych arcydzieł, także w branży oświetleniowej. Wyobraźnia projektantów w tworzeniu lamp jest naprawdę nieograniczona. Połączenie różnych faktur, kolorów, nietypowych kształtów, krzywizn pozwala stworzyć lampy designerskie. Te mają te same właściwości jak każda inna lampa. Różnią się od nich jednak stylem.

  • Lampy designerskie high tech. Nowoczesne, zwykle pozbawione dodatków w wystroju. Głównymi materiałami używanymi do wykańczania i dekoracji są powierzchnie szklane, metalowe, błyszczące i chromowane.
  • Proste formy, które nie wyróżniają się na tle ogólnym.
  • Lampy designerskie przypominające scenerię z filmów science fiction. Klosze przypominają krople stopionego metalu, które zaraz się połączą.

Oświetlenie ledowe szafek

Jak wykorzystać ledowe oświetlenie sufitowe?

Lampy LED zadomowiły się już w dużych przedsiębiorstwach, w biurach, w reklamie, we wnętrzach mieszkań, w oświetleniu witryn sklepowych, na stadionach, w salach gimnastycznych, do oświetlenia budynków i ulic, do oświetlenia torów kolejowych, a także przejść podziemnych. Choć oświetlenie LED nie jest tak atrakcyjne pod względem designu, to ledowe oświetlenie sufitowe ma swoje zalety.

Po pierwsze, lampy LED są ekonomiczne. Pozwalają znacznie obniżyć koszty energii - ilość zużywanej energii elektrycznej jest 2 razy mniejsza w porównaniu do świetlówek i 5-10 razy mniejsza niż w przypadku żarówek. Żywotność diod LED sięga 50 tysięcy godzin, czyli 50 razy dłużej niż w przypadku żarówki i 8-10 razy dłużej niż w przypadku świetlówki. Po drugie, ledowe oświetlenie sufitowe natychmiast osiąga pełną jasność. Światło jest jasne, wyraźne, co zapewnia pełne doświetlenie. Po trzecie, lampy LED są niezawodne i bezpieczne. Korpus lampy LED wykonany jest z blachy stalowej o grubości 0,7 mm lub tworzywa sztucznego (najczęściej poliwęglanu). Dyfuzor wykonany jest głównie z tworzywa sztucznego (na przykład matowego poliwęglanu). Lampa nie ulegnie zniszczeniu, nawet jeśli upuścisz ją podczas montażu. Ponadto lampy LED są produktem przyjaznym dla środowiska, całkowicie bezpiecznym dla człowieka oraz nie wymagają specjalnej utylizacji (można je wyrzucać razem ze stałymi odpadami domowymi).

A może nowoczesne kinkiety?

Kinkiety są dość często wykorzystywane w projektowaniu wnętrz mieszkalnych. Ich zaletą jest miękkie, ciepłe światło, które nadaje pomieszczeniu ciepła. Nowoczesne kinkiety

  • Eleganckie.
  • Funkcjonalne.
  • Pozwalają stworzyć w pomieszczeniu atmosferę harmonii i komfortu.
  • Umożliwiają rozmieszczenie akcentów.
  • Oszczędne.

Przede wszystkim nowoczesne kinkiety dobierane są w oparciu o styl wnętrza. Najczęściej kinkiety dołączane są do zestawu z żyrandolem lub lampami sufitowymi. Dzięki swojemu designowi mogą powtarzać elementy dekoracyjne na meblach lub w dekoracji. Wyróżnia się lampy otwarte i zamknięte, abażury mogą mieć różnorodne kształty, począwszy od ściśle geometrycznych po motywy kwiatowe, kinkiety w formie świec czy lamp z mini abażurami. Na przykład abażury do pokoju dziecięcego mogą mieć kształt zabawki lub postaci z kreskówek. Abażury i same lampy mogą być wykonane ze szkła, metalu, kryształu, tworzywa sztucznego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz