Search
para błazenków w akwarium słonowodnym

Akwarium słonowodne – piękna ozdoba do każdego wnętrza

Doskonałym pomysłem na połączenie pięknego dodatku do naszego mieszkania z naszym hobby może być akwarium słonowodne. Jest to dekoracja, na którą mamy ogromny wpływ i która, jeśli tylko jesteśmy cierpliwi, po dłuższym czasie może przerosnąć nasze oczekiwania. Piękne koralowce oraz kolorowe ryby z pewnością będą cieszyć oko domowników, jak i gości. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak założyć takie akwarium i co może w nim zamieszkać.

Zakładamy akwarium słonowodne

Podstawowa zasad dotycząca wyboru takiego akwarium jest następująca – lepiej, aby było ono niższe ale szersze, ponieważ dzięki temu zapewnimy więcej przestrzeni żywym skałom oraz koralom a także schronienie dla naszych rybek. Proponujemy zakup takiego akwarium razem z odpowiednią szafką, która zagwarantuje nam utrzymanie ciężaru akwarium wypełnionego wodą oraz zapewni miejsce na przechowywanie wszystkich niezbędnych środków oraz akcesoriów.

Pamiętajmy, że woda dla ryb słonowodnych musi być odpowiednio przygotowana, m.in. zasolona i nagrzana. W zależności od tego jakich gości oczekujemy w naszym zbiorniku dopasujmy temperaturę oraz pozostałe parametry.

Jak w przypadku każdego akwarium woda przed wpuszczeniem rybek musi się odstać, aby utworzyły się warunki optymalne dla żyjątek. Na początku do akwarium słonowodnego wstawia się żywą skałę, a więc kawałek skały madreporowej, która ze względu na swoją porowatą powierzchnię, w której rozwija się wiele mikroorganizmów, niezbędnych do przygotowania naszej wody. Proces odstania wody jest dość czasochłonny – może to trwać do kilku miesięcy.

Musimy również wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, z pomocą którego zadbamy o parametry wody, a więc na pewno dwie lampy (dzienna i nocna), grzałka, termometr, zestawy do wykonywania podstawowych testów wody, odpieniacz, filtr do przeprowadzenia odwróconej osmozy, pompki cyrkulacyjne.

Obsada

Każdy kto nawet na zdjęciach widział podwodne życie w akwarium słonowodnym był z pewnością oszołomiony ilością kolorów, jakie możemy tam spotkać.

Na początek należy zacząć od zwierząt, które ostatecznie oczyszczą nasze akwarium przed przyjęciem rybek, będą to więc kraby, krewetki ślimaki czy znane wszystkim rozgwiazdy.

Jeżeli chodzi o najbardziej charakterystyczne ryby słonowodne będzie to błazenek, idolek mauretański, ryby z rodziny rozdymkowatych (np. najeżka), pokolec królewski, konik morski czy ognica pstra (uwaga, jad z jej kolców powoduje silny ból oraz, u niektórych, niebezpieczną reakcję alergiczną).

Akwarium słonowodne jest czasochłonnym, ale wartych zachodu hobby, które możemy dodatkowo wykorzystać aby w wyjątkowy sposób ozdobić wnętrze naszego domu.

ognica pstra - ryba słonowodna
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *